274 Fol. 25. Den zeiven stadh.over d'apprehensie en in s gravensteen gele- vert te hebben Jan Eombouts en Jacob Lucasz ter cause van here sie en is Jan Eombouts van bisschop van midd. ontslaghen midts gaende ter biechte ende de voorn Jacques Lucas leet noch gevangen, Fol. 27. Jan de schrynwercker en zyn huysvr gebannen vuyt Zeellant ter cause zy waeren fugityffen van heresie. Fol. 39. De stadhouder onderzoekt of er in Zuid-Beveland geen congrega tiën gehouden werden van ketteryen. 1565. Eek. extr. Oosterscli., fol. 23 verso. Desen rentmr Bruninckx van Wyngaerden is op den 19 Oct. 1565 met zyn stedehouder en 3 dienaers gereyst naer Sommelsdyck ome hem 't informeren en te vernemen up de fame van eenen Jan Ba- rentsz met zyn huysvr aldaer wonende, berucht zynde dat zyiuyden herdoopt waeren en huerl. kint nyet en hadden laten kerstenen en doopen. Jan Barentsz en zijne vrouw waren echter met al hun goed gevlucht. Noch is deze rentmr met zyn stedehouder en 3 dienaers in maye 1565 gereyst tot Soïnelsdyck ome hem 't informeren naer zeeckere herdoopers die hem volgen de fame aldaer onthielden. Vond ech ter niets. Archief der stad Middelburg. Kerkelijke zaken, n°. 74. Ce que madame la duchesse regente etc. par expresse charge du roy a faict exposer aux Bailly et eulx de la loy de middelbourg le 22 Decembre 1565. De landvoogdes dringt aan op gehoorzaamheid aan hetgeen op het concilie te Trente besloten was: „affin que par ce moyen le clergie „soit bien et deuement reformé et les schandales otéz," en op het ten nitvoer brengen der plakkaten. „Et que suyvant ce l'intention dicelle est que les prisonniers au- laptistes qu'ils ont et aultres hereticques ayant desia longuement este

Archief | 1866 | | pagina 284