275 „detenuz dont sa Ma<e se treuve mal content soient chatiez et puniz „sans ultirieure dilation selon que par lesd. placcars et ordonn est statue." De brief is in zijn geheel afgedrukt achter: Naamvk. verh. der aanstelling van den eersten bisschop van Middelb., bl. 181. 1566. Oosterschelde. Reeckeninghe Brunincic van W'yngaerden van de im- meuble goeden van de ghebannen ende geaufugeerde per- soonen vuyt saecke der voorleden troublen de anno 1572. rol. 85. „Deze remtmr" heeft op den 22 Juli 1566 advertissement gedaen „aen de hoocheyt van hertoghinne van Parme, gouvernante etc. ende „aen d'exeellentie van den prinche van Orangien stadthouder gnael „van Holl., Zeel. etc. van het debvoir door hem gedaen tegens de „tweede predicatie binnen den lande van Schouwen geschiet bij eenen „Jacob Joriss aen dyck van Stakersweelwaarop hem bevolen was om ordre te stellen dat sulcx nyet meer en sonde gebeuren. Ende „alsoo ontrentten zeiven tyde in vele plaetseu de kercken met furie geinvadeertwierden waerinne dese rentmr en bailliu mitte weth. „van Zzee hem perplex vonden, beduchtende dat binnen de selve stede en oick int landt van beoisterschelt sulcx mede sonde mogen ge- solliedensoe zyn syl. met eikanderen in coicatie gecommen met eenige vande notabelste der selver stede en hebben om zulcx te be- letten by conclusie aldaer genomen, upgestelt bewaernisse en sluy- tinge vande poorten mit waeeken wacht..." van de hertogin en ook van den prins ontving hij belofte van hulp en door de maatregelen die hij in alle de steden en dorpen van Zeeland beoosterschelde deed nemen zyn te dyer tyt alle de kercken in beoisterschelt geconser- veert." In het jaar 1569 heeft (fol. 36 verso, van deze rekening) Ja cob Jokisz te Haemstede gepreekt. Cf. de Kanter, Chro- nijk van Zierikzeebl. 85. 1566. Rek. extr. Bewest., fol. 22. Gheraerdt van Vuytwyck stadh... over d'apprehentie gedaen aen een Jacob Lucas van heresie gevangen die in den troublen en oproerigere tyt met andere gevangenen los gelaten is geweest.

Archief | 1866 | | pagina 285