•281 voorkomten voor de geschiedenis der beweging te dien tijde niet onbelangrijk is, deel ik hem hier mede, zoo ver hij in mijn exemplaar aanwezig is. Anno 1562 hielt ick VVewenare Schole binnen Mifldelborch, doen loech triy de werelt toe op het alderschoonstedat rny te voren iiovt gebeurt en was, so verliet ick pijidijck genoeg de werelt, en gaf iny tott lleere ernstelijc. lïn int selfde jaer reysde ick met ge- tuvgen naer Gent, daer ick rnv met gebogene knien mijns herten mijnen God over gaf, en reysde wederom tot buys na Mifldelborch vrolijck als den llesnedë, oft Moor. Mijn coiiscientie getuyghde my doen ter tijilt, dat ik op aertsch niet gesint en was, ghelijck ick oock nu niet en ben door Gods genade, ende bad den lleere, dat by rny een Godvreesende hulpe toevoegen wilde, om te samen onse pelgrirnagie tot rijn der eeren te eyndighen ende ick sochte my sel- ven daer niet inne, rijckdom noch schoonheythoewel ick daer toe seer genetrë was: so dat ick den Heere niet ten volle ghedancken en Lm van zijnder genade ende getrouwe hulpealso dat wy inden Heere trouden Anno 1563. Corts daer naer int selve jaer begoste my de bekommernisseende liefde deser werelt, ofte tijdelijcke din- glien in eenen Enghelschen schijn also, oft also Christelijck behoorde aen te komen, dat ick daer tegen niet en streedt, aiso denckende: lek heb veel armoets geproeft, daerom vreese ick my weder daer te komen. Ende Schrift leert zijn buys voren te staenhoe soud ick beschaerrit staen dat ick dat niet doen en mochte, oock ist saliger geven dan ontfangen: en meer dierghelijcke sprencken. Daer toe denckende, dat ick seer berucht was, ende flat mijn Sehole begoste te minderenen waert flat het kruys op quameick soiule mogen van d'eerste zijnen waer sotule ick trecken met ydele handë Daer begoste iek rnv te bekommeren wat handelinglie oft koopmanschap ick floen somle, om Schole mede te houden daer begoste iek my te bekommeren dat het een het ander liolp, om een teerperiningh ofte afgotlt achter te houden oft vergaderen tegen dat wv op sonde moeten trecken om voorschreven te zijn, niemaut te bidden noch lastich te vallen: daer vielen wy aen Linnen-laken, ende garen te koo- pen: hopende ilattet (hiermede ons wel sonde gebreken, daer telden wy, ende rekenden schade ende verlies, maer gewin liefst, daer ick behoorde nyt ae'genomen schuit emle liefde der waerheytom mijns Heeren wille elide sin, met lust bekommert, nacht ende dacli te soec- ken om hem recht te soecken en dienen eude te dancken. lek

Archief | 1866 | | pagina 291