289 Hans Bosschaert in Walcheren den 6 Octobris openbaere pre dicate bestont te doene, onder de Westerzoubursche muelen, hebben vorghenomen oock aldaer jegens eenen predicant calvinist, openbaere dispute te doene zoo dat van beyde zyden groot affluentie van volcke vergadert was, zoo heeft de voors. stathouder metten dienders van Walcheren hem aldaer ghevonden en den voortganck van predicae en disputatie belet en hemlieden vanden andren ghe- daen scheyden. De zelve ghebieden hemlieden te verdraegen zulckx meer te doen. Compt hier elck aen dachgelt, 36 st. toi. is. De voors. stathoudere en dienders van Walcheren de somme van 6 sch. gr. van dat de zelve stathoudere op den 9 Octobris de voorgenoemde disputatie, die tusschen de voors. herdoopers en cal vinisten beropen was, in zekeren bogaert buyten de dampoorte te beletten en hemlieden aldaer aen wederzijden in groote menichte vergadert zynte doen scheyden en vertreoken. Doende met nota ris zeker protest zoo tegens de disputatien als hare gheassoeieerden. Compt hier36 st. roi. 40. Guille Deynoot not3 voor zyn sallaris van alsmede gheva- cheert hebben volgen zyn quoyer20 st. Foi. 48, De voorn stathoudere Schaewyck heeft met 4 dienders en 4 ,erso- assistenten hem op den 27 Octobris ghetransporteert in Baer- landt en Bakendorp orne aldaer t achtervolgen eenighe die hem ver- voordert hadden in de kercke van Bakendorp eenighe beelden te smyten en breken, jaegen den pastoor van preeckstoelde welcke de vlught naemen inde scepeu en zyn t alzoo ontcommen. Int welcke doelï hy twee daegen ghevacheert heeft dus hier6. m. 46, De zelve stathoudere heeft met zyne dienders op den 8slcn en verso' 9don decembris ghevacheert inde prochie vander Nisse om al daer te verstooren zeker vergaderynge eïï predica®. ten huyse van een Mr. Philips. Dus hier 12 sch. metgaders 6 sell, voor wagenhuyr. Compt hier ƒ4, 16 st. M. 46, De selve stathoudere en dienders van Zuutbevelant de somme vels°' van 12 sch. gr van 2 daegen als te weten: den 21 en 22 Decembris ghevacheert te hebben op heyngenssant ome aldaer te verstooren en doen scheyden de predica'. van eenen herdooper die aldaer hadde bestaen openbaerlick te predicken en den selven van stonden aen te doen vertrecken. ƒ4, 16 st. rol. 47. De voors. stathoudere van Walcheren Jan Turcq is opden 21 Octobris ghereyst tot Westerzouburch met 4 dienders omme te pre- caveren dandere brekinge die eenighe hem vermeten hadden te willen

Archief | 1866 | | pagina 299