305 Foi. 278. Sententie tegen Derrick Goossen van bred aglaesmaecker, oudt ontrent 35 jaren wegens conversie met de beeldebreeckers en met hen gegaen te zyn tot soetendale en andere pleeken, om gegees- seld te worden, kerkelyke boete te doen en gebannen voor 50 jaren. Actum 10 Dec. 1568. Op den 13 Januari 1569 gegeesseld en op den l?"16" daarop gebannen. roi. 27s. Gillis Heyndrickxz van Utrecht oud ontrent 18 jaren en Frans van Aehscot oud ontrent 14 jaren gecondempneert om God en justicie om vergiffenis te bidden wegens t syngen van schandaleuse liedeJcens. Act. 11 Jan. 1569 (gewone styl). roi. 27s, Marinus Bartelmeeussen gheseyt Marines Brant verwesen TCr3,>- ter banck 7 Eebr. 1569. roi. 278, Executie metten viere ghedaen doen by den stadh. van Jhr. Philibert van Serooskercke ridder heere van moermont en rentmr gnael v. bewest vuyt den name van co. ma', aen de personen van Heyndrick Aelwyns alias Heyndrick Waelwyns, gheboren vuyt landt van Heusden binnen den dorpe van Aelburch ende Ghe- raert Janssen Düynherder, gheboren van tongherloo in brabant op den 9 Eebr. 156S naer Hollant (1569). Burghmeesters en schep der stadt middelb in Zeel. hebben ter ca- lange vanden stadthouder van Joncheer Phil. v. Serooskercke rid der, heere van Moermont en rentmr gnael van bewesterscli. van wegheu zyne Ma', als grave van Zeelant ende ter maninghe van bail- liu ghecondemneert eïï condemneren rnidts desen Heyndrick Ael wyns alias Heyndrick Waelwyns gheboren vuyt landt van Heus den binnen der dorpe van Aelburch, tesmaecker van zyn ambachte, oudt ontrent 36 jaeren professoor en leeraer van secte van Mennon ende Gheeraerï Janssen Düynherder, gheboren van Tongherloo in Brabant oudt ontrent 50 jaren, herdoopt zyn de; gheleydt te werd- dene buyten den stadtlmyse deser stadt op dc merckt ende aldaer ghewurcht te werddene elck aen een staecke ende voorts gheexecu- teert te werddene metten viere zulckx datter de doot naer volghe, eensamentelicke met heurl. boucken by hen bevonden. Ende daer naer heurl. doode lichaemen ghevoei't te werddene buyten de noor- dampoorte ter plaetse van justitie en aldaer ghestelt te werddene aen staecken. Ende dat overmidts den voors. Heyndrick Waelwyns als professoor en leeraer van voors. secte van Mennon en Gheeraert Janssen Düynherderbeyde herdoopt zyn, sustineerden diversche

Archief | 1866 | | pagina 315