307 der voors. stadt midd. te breken en met een touwe afgetroeken t heelde van onser lieve vrouwe, naer luyt zynder confessie hier naer volghende van woorde te woorde. Aldus ghepronuncheert en gheexe- cnteert, op den 9 febr. 1567 (8) stilo curiae holl. (1569). Examinatie ghehouden by den bailliu der stadt midd. in Zeel. present Andkies Janssen, brabander, Jan Adriaensen Verscheure ende Jan Adriaensen, goudt- srnidt, sehepenen op den 27 martii 1557 stilo curiae holl. Gheleyn Janssen cordewaghencruyder oudt 27 jaeren ofte daeron- trent gheboren vander Yere bekendt des ghevraecht zynde dat hy versocht ende ghehuyrt is geweest by Pauwels in den tracht er die hem beloofde eenen halven daelder s daechs om dat hy mede breken soude. Volghende welcken bekent dat hy ghegaen is in Sinte Pie- ters kercke ende daermede met een touwe die den voors. Paxjwels hem inde handt gegeven heeft de beelde van onser liever vrouwe heeft helpen aftrecken, de welcke beelde hynck int midden van de voors. kercke zonder dat hy eenighe andere beelden heeft ghebroken ofte helpen breken. Hem aengheseydt dat hy mede in d abdie ghe- weest is inde brekynghe en daer mede ghebroken heeft, secht dat hy ten tyde van brekynghe inder abdie nyet geweest en is. tol. 2so, Executie metten baste gliedaen doen by Joncheer verso. Sommo Rollema bailliu der at midd. in Zeel. vuyt de name vail Co. Ma', aen den persoone van Pieter Cornelis droochscheerder. Op den 9 febr. 1568 naar hollant. Ghehoort by Burghmrs en sc. d. st. Midd. in Zeel. de capitale aensprake gedaen by myn heere den bailliu der voors. stadt vuyt den name van Co. Ma', als grave van Zeel. op en tot laste van Pie ter Counelissen droochscheerder oudt ontrent 38 jaeren gheboren binnen der voors. stadt midd. den zeiven aensegghende dat hy ten tyde als de beeldebrekynghe gheschiede alhier ten platten lande hem zeiven vindende onder den ghetal vande persoonen beeldebrekers zynde, buyten de zeyspoorte mede ghegaen is met de zelve brekers in diversche plaetsen als ter bottynghe, poppendamme, int clooster van soetendale en van daer voorts naer waterloswerve, en met zyn complicen heeft gheholpen de brekyngheruynerende ende violee- rende alle de aultaeren, beelden eïï andere representatien vaïï hey-

Archief | 1866 | | pagina 317