308 Jighen martelaers en confessoors ende voorts profaneerende alle ghe- consacreerde dynghen ende namentelyck dat hy tot soetendaele met een byle drye slaghen geslaghen ende ghekerst heeft int afschutsel van koor brekende en afwerpende voorts t cruvce staende boven opt ockxael. Voorts ruynerende den hoogen aultaer ofte handadich daer- aen gheweest. Ende dat hy alnoch tot waterloswerve heeft helpen afdoen ende langhen de beelden ende taefreelen die in den Eeeftei hynghenwerpende de selve inden pant neder alwaer die al in stucken zyn ghebroken ende ghesmelenende bovendyen dat hy is geweest int verbant van consistorie, ende onder anderen dat hy ver- socht zynde van Pauwels Stofpelsen hem zeiven ghevonden heeft op den dam op de beurse alwaer by grote menichte gheeonspireett worde den bailliu te verjaghen en de burghmeesters de slotelen te ontweldighen. Ende dat hy hem vervordert heeft continuelvcken te useren en vervolghen de predicatie ende leerynghe van Calvinds mitsgaders gedaen te hebben zyn belydynghe ende geweest te nacht- maele. Waeroinme den voors. bailliu concluderende was dat den voors. Pietee Coenelisz. alvoren zouden werden verclaert als ghe- onpoortert ende dien achtervolgliende ghecondempneert by de voors Burghmrs en Schepenen sententie diffinityfve en over recht gheleydt te werdden buyten den stadthuyse op de merckt en aldaer ghelian- gen ende gheworcht te werden metter coordenzulckx datter de doot naer volghe, ende dat ghedaen zynde t doode lichaem voorts ghevoert ende ghehangen te werden ter ghewoonlycker plaetse van justitie ter memorie ende exemple van andere, verclaerende bovei dien alle zyne goeden zoe waer die bevonden zullen worden te we- sen gheconfisqueert tot profyte van Go. Ma', onsen ghenadighen heere, Ghehoort oock des voors. Pietek Coenelisz confessie by den welcken hy bekendt dat hy de predicatie int pachuys buyten de dampoorte continuelvck gefrequenteert heeft ende dat hy zyn belydinge ghedaei heeft ende eens ten nachtmaele geweest is. Bekendt oock dat hy by Pauwels Stoffelssen voors. versocht is geweest om te commen op den dam op de beurse, maer en weet nyet tot wat meeninge ofte intentie ende secht dat hy daer nyet glieweest heeft deurdien dat hy wat haestichs te doene hadde. Bekent oock dat hy in den tyde dat- men de beelden ten platten lande was brekende, mede met de beel debrekers gegaen is inde voormelde plaetsen en dat hy aldaer mede present gheweest ismaer ontkent dat hy eenige beelden aultaeree ofte tafreelen gebroken heeft in de voors. plaetsen hoe wel dat hy ter bancke, by sententie alvooren onpoortert zynde ghe weezen, ghe-

Archief | 1866 | | pagina 318