309 pynt is gheweest. Burghmeesters en schepenen der voors. stadt middelb oversien hebbende alle de stucken ende documenten in dit proces criminael overgedient eil naer vollecomme kennisse by infor matie aen lienl. ghecommen, hebben den voors. Pieter Cornelisz droochseheerder ghecondempneert en condempneeren mets desen glie- leydt te worden buyten ten stadthuyse op de merckt en aldaer ghe- hangen en glieworcht te worden metter coorde en dat van hem nvet gliescheyden en zal werden hy en zy ghecommen van levenden lyve ter doot ende dat ghedaen zynde t doode lichaem, naer dien't aen de galghe op de merckt ghehangen zal hebben twee vuyren, affgedaen zal werden en ghevoert en ghehangen buyten de noordampoorte aeïï galghe ter gewoonl. plaetse van justitie, verclaerende alle zyn goeden waer die bevonden zullen werden gheconfisqueert tot profyte van Co. Ma', onsen ghenadighen heere. Aldus gepronuncheert ende gheexe- cut.eert op den negensten februarii aö 1568 stilo curie boll. (1569). Register crimineel der stad Middelb. II. poi. 281, Ghehoort eïi ghesien by B. en S. de conclusie capitael by Jhr. Philibert van Serooskercke rentmr bewest aenleggher ten he vuyte naeme van Co. Ma', als gr v. Z. ghenomen tot laste van Neelkën Jansdochter jongedochter gheboren ten Abeele oudt on trent 18 ofte 19 jaeren eertydts jonckwyff van Adriaen den Decker en Petronella Pietersdochter prochiaenen in Oosterzoubburch, ghe- vanghen en ver»econtenderende dat de zelve by sententie van B. en S. voorn zoude ghecondempneert werden ghehangen en gheexecuteert te werden metten baste zoe datter de doot naer volghen zoude en alle liaer goeden verclaert te werdene gheconfisqueert tot profyte van Co. Ma', oft vuyterlyck dat de zelve anders crimiuelyck aen liaer lichaem gestraft zoude worden andere ten exempleals B. en S. voorïït bevinden zonden vuyt de deductie vander zake te behoorene. Ende dat omdat de voors. versc ten tyde van de beeldebrekynghe hier te lande gheschiet haer vervordert heeft haer zelve met eeni- ghe andere ten Abeele te vindeneverwachtende aldaer een deel ofte hoop rabauwen van Vlissynghe commende, die tot eenighe plaetsen de beelden ghebroken hadden, ende alzoe de zelve rabauwen ende brekers gegaen zyn in de kercke van Oosterzoubburch om aldaer de bvekynghe ende spoliatie van beelden en altaeren te doeneheeft haer de voors. verge vervordert haer zeiven onder den hoop en in gheselschap van zelve brekers te begheven, en met hemluyden t oosterzobburch te gaene tot zulcken meenynghe dat zy de brekyn- Archief VI. 25

Archief | 1866 | | pagina 319