3:31 Voor de onberoofdedie volgens de keur van Reijmerswaal niet meer dan 4 g aarde bevatten mogtwerdsedert liet placeaat van 1662 tot op onzen tijd, 8 gesteld. Yoor ge- meenewerd bij onze keur 7 maar sedert 1662 tot op onze dagen 12 g gesteld. Bij hetzelfde placeaat werd de tijd waarop men eerst vuur in de stoven mogt leggen met eene maand verlaatmaar tevens verboden vóór 1 September te delveneen verbod 't welk tot in 1806 heeft gegolden, toen daaromtrent vrijheid werd verleend. Het vernietigen door verbranding van meekrap die bij de keuring bevonden werd met meer dan eene bepaalde hoeveelheid aarde overbelast, of met vreemde zelfstandigheden vermengd te zijn, was sedert 1480 tot in deze eeuw in gebruiken dat men nog in het begin van onze eeuw even gestreng was jegens de vervalschers van meekrap als in de XVebewijst art. 16 der publicatie van 7 Maart 1806 volgens welke meekrap met vreemde stoffen vermengd zou worden verbrandterwijl de schuldigevoor de eerste maal, met 300 boete voor elk vat, maar bij recidive, met openbare geesseling aan den lijve zou worden gestrafteene be paling die niet veel verschilt van die welke in art. 26 onzer keur voorkomtvolgens welke hij die gekeurde meekrap door verandering van het keurmerk of op eenige andere wijze ver- valschteniet alleen eene vrij zware boete beliepmaar ook ten eeuwigen dage van den ineehandel binnen Reymerswaal werd uitgesloten en bovendien nog zou worden „gecorrigeert „alsoo lioogke alst scepenen recht duncken sal na gelegentheyt nder saicken." Wanneer men in dezelfde publicatieen zelfs nog in het Kon. besluit van 28 Oct. 1819 (Staatsbl. n°. 54) 'malende maatregelen tot wering der Invade praktijken in de berei- li/iij en den handel van meekrap de grondstof en de afmeting De ordoanautiebij deze publicatie afgekondigdweid op voorstel van den ■aadpensionnariswiens advies men vindt in de Staatscourant van 1800 nu. 31 rastgesteldten einde hetgeen destijds voor Zeeland alleen bestond in de ge- ieele Republiek geldend te maken.

Archief | 1866 | | pagina 331