326 't voirs. pant het en ware off hij hilde mit zineu eede dat hij hem nijet gehuert en hadde. (20.) Item waert dat eenich meede reedere quame tot den koermeesteren omme zijne meede te koren, daer zullen die koermeesters bereijt toe wesen op te boete van eene ponde. Ende waert dat die koermeesters ziec ofte van huijs waren soe zullen de baeliu of zijn schout burgemeesteren ende sce- penen eenen anderen in liuere stede ordineren of selve gaen koren om nijemande eenich belet te laten hebben. (21.) Item soe sal die meedereeder geven van eiker balen meeden die men teijkent eenen grooten. (22.) Item waert dat eenich knape valsch goet reedde ofte oic ongelijc baelde daeroff zouden zij selven de boete betalen of daervoren in 'tscheeren gevangkenisse wesen ter tijt toe dat zij haren meester vernought ende gebetert hebben. (23.) Item soe en sal men gheen baellioen maken daer meer aerden inne wesen sal dan zestien ponden in elc hondert ende waert datter meer aerden inne waer dan 16 pont dat waer op eene boete van thien gr. van eiker balen ende dan zoude ment vercoepen voir mul. (21.) Item soe en sal men glieene meede koren die men stampt van Betzine dat van buijten coemt het en waer ge- droeght mit houte ofte mit colen. Ende waert dattet ijemant der koermeesters te voren leijde omme te koren die verbuerde twintich ponden zwarten. (25.) Item soe zullen die koermeesters alle meede ende baellioen koren na hare consciëntie en naer dat die meede ofte baellioen waerdich is gekoert te wesene. Ende waert datter ijemant tegens zeijde dat waer op de boete van thien zwarten. (26.) Item soe wie dese koor van der meede valssclit mit veranderinge van teijken ofte anders die sal dairmede verbue- ren tegens den heer thien pont swarten ende jegens die stede 10 ende tot eewigen dagen gepriveert wesen van die meede- neringe te doene bijnnen die stede ende die stede vrijheijt van

Archief | 1866 | | pagina 336