•'527 Reijmerswale ende daertoe noch gecorrigeert worden alsoe hoo- ghe alst scepenen recht duncken sal na gelegentheijt der saicken. (27.) Item soe sal een ygelic zine boeten betalen bijnnen de eerste achte dagen dat se verbuert, is ende kenlic is van eenen ofte van twee koermeesters of hebben der koermeesters gemoede. Ende waret dat zij des nijet en deden, soe zouden die koermeesters haer goet doen schatten anderhalf schatte mit der stede schatters daeran dat hem geliefde ende dan soe mogen zij die goeden doen halen ende daermede doen dat hem goetduncken sal behouden een ijgelijcken zijns rechts. (28.) Item soe en sal nijemant langer droegen mit zijnre stoven dan tot den eersten dage van meije toe op te boete van thien pont zwarten van eiker stove meeden. (29.) Item soe en sal nijemant meer meeden of baellioen doen koren op eenen dach dan negen balen ten ware dattet die koermeesters doen wilden. (30.) Item soe sal men maken voer sin te pietersdacli in- gaende oust alle jare nijeuwe koermeesters ofte tot alsulken tijde alst den baeliu en den gerechten believen sal. (31.) Item soe sal men alle meede of steek ende baellioen koren die men bijnnen Reijmerswale maken sal op te boete van 10 zwarten. (32.) Item soe en zullen die koermeesters yemande eenige boete verdragen of quite schelden die zij weten op haeren eedt dat verbuert zijn ende dat sal heml. de hier bevelen als mense koermeesters maict. (3-3.) Item soe wije den koremeesters quade woorden ghave om 't koren of om reclitswille van der koren rurende die ver - buerde zes zwarten alsoe dicwijle als hij 't doet. (34.) Item alle meede die men te Reijmerswale doet reeden bij den honderden, daeroff sal men 't geit datter of geloift is betalen ten eersten dat die meedereedeer die meede gelevert heeft of hebben des meedereeders gemoede ende waert dat hij die meede liene lijete voeren dan sal hij betalen bijnnen 14

Archief | 1866 | | pagina 337