35 staat. Diergelijke eigenaars der schorren dan, om van htinne schorren echter het verlangde voordeel te trekken, verkochten dezelve ter bedijking aan lieden, die hun bestaan met bedij kingen te doen vonden; maar de eigenaars dier schorren ont vingen van die bedijkers geene contante geldsommen, maar binnen het bedijkte zoo vele gemeten vroonen of landen, die nimmer met eenig dijkgeschot zouden kunnen bezwaard worden; ik herzeg zoo vele gemeten vroonen als de deugd zaamheid van het schor en de onkosten der te doene bedijking toelieten van de bedijkers te bedingen. Die gevallen met voorbeelden uit de oudste gedeelten van Zeeland te bewijzen, valt ondoenlijk, uit oorzaak dat van de oudste tijden geene geschriften of acten meer aanwezig zijn. Maar het ongestoord genot 't welk de vroonen in die oudste gedeeltens van Zeeland, van hunnen vrijdom om aan geen dijk- onderhoud te betalengehad hebben 2)laat geen twijfel over aan deszelfs deugdelijkheid en om den zoo even aangewezen oor sprong ook aldaar vast te stellen. Dan van latere tijden exteren eene menigte bedijkings-contractenuit welke het tot hiertoe geposeerde nopens de vroonen duidelijk aan te wijzen zal zijnals a. van den polder van Oosterlandeen ambacht in Duveland. Dezelve is groot 3181 gem., van dewelke 682 gem. dus ruim vroonen zijn s). In de uitgifte ter bedijking a". 1353 Vroonenvolgens Kiliaan aan Zeeland bijzonder eigen, komen mij het eerst voor in de lijst der Zeeuwsche goederen van de abtdij van St. Baaf te Gend, a°. 976, welke abtdij meten in het ambacht Krecke in het verdronken Zuidbevelandbezat Fronenes. Zie Kxuit Cod. diplom., n°. 9 p. 42 en n». (6). s) „Si de interpretatione legis quaeratur, imprimis inspiciendum eat quo jure civitas in ejusmodi casibus usa fuisset. Optima enim est legum interpres con- suetudo." L. 37 L>. de legy. sctis ei long. cons. s) Tegenw. staat v. Zeel., d. II, bl. 504.

Archief | 1866 | | pagina 35