39 „elke vier gemeten lants dien vallen sullen, één gemet vrye vroo- nendie tot eeuwigen dage vry en quite sin sullen van scote dykgelden, sluysen en andere oncosten, gelyk andere vroonen sin in Zeelant." De polder vail St. Annaland bevat nog 969 gem. scliotbare en 337 gem. vroonen J)en de polder Hannevosdyk 2)op dezelve uitgifte en ter gelijker tijd bedijkt, 451 gem. schotbaar en 154 gem. vroonen, terwijl het geringe verschil in de pro portie, welke ten tijde van de bedijking juist zal geweest zijn, in de rampenaan die polders sedert overgekomen moet ge zocht worden. Alle deze voorbeelden duiden aan dat eene voortdurende usantie het verstand't welk men in dit betoog aan die con tracten hechtvolkomen bevestigt. En eene menigte van dier gelijke voorbeelden zouden hier nog bij kunnen gevoegd wor denwelke, oppervlakkig genomen, kunnen nagegaan worden uit de meer dan eens aangehaalde lijst van de grootte der res pective polders 3) van het jaar 1.7o4, op welke lijst de grootte der polders, in schotbare en vroon*) gemeten, distinctelijk vermeld staaten welk onderscheid zoo doende aanleiding tot onder zoek en navraag geven kan. Maar men oordeelt dat de bij— gebragte voorbeelden genoegzaam zijn om te staven de waarheid van hetgeen te voren vastgesteld isnamentlijk dat de vroo- nen hunnen oorsprong verschuldigd zijn aan de contracten tus- schen de eigenaren der schorren en de bedijkers aangegaan en bij welke contracten eene zekere hoeveelheid vroonen bedongen werdwelke aan den eigenaar der schorren verschaften den „koopprijs, tegen en voor welken het overig deel der bedijking Aangeh. stukken onder c. s) Tegenvj. staat van Zeel., IIbl. 546. 3) Hiervan is Walcheren uitgezonderd, welk eiland in eene dito lijst van 1761 (Staten Not.\an dat jaar, '2e dl.) te vinden is. Dan wiens vrijlanden hier ach ter zullen opgegeven worden. ln de gemelde lijst wordt onder de benaming van vroon begrepen allerlei soort van vrije landenhetzij vroon teenhayman of vrij geworden perceel™.

Archief | 1866 | | pagina 39