40 afgestaan werd". Dus zijn de vroonen inderdaad le prix d'une concession primitive cle fonden diergelijke concessiën verdienen, volgens de Fransche wetten zelve, alle egards J). Deze manier van vroonen te bedingen, tegen het afstaan van liet overig gedeelte der bedijking is in Zeeland bij voort- during min of meer gepractiseerd geworden bij de bedijking der schorrenwel te verstaan bij die bedijkingenwelke niet door de eigenaars van het schor of aanwas zelve gedaan werden maar van welke zij de bedijking aan derden overlieten, om re den het hunlieden niet gelegen kwam dit voor eigene rekening te doen. Maar dit gebruik heeft opgehouden met het jaar 1715, wanneer de H. II. Staten van Zeeland, bij het reglement op de dijkagiën van 8 Augustus en 30 September, gestatueerd hebben dat voortaan in alle nieuwe dijkagiën geen meer landen als vroonen sullen mogen gehouden en beseten worden als naar proportie van vijf gemeten van de honderd." De origine der vroonen en derzei ver vrijdom hiermede zoo men vertrouwtvolledig aangewezen zijndezoo moet stil ge staan worden bij de Leenlanden. Leenlanden. Te voren is reeds gezegd dat vroonen en leenlanden van den zelfden oorsprong en aart zijnen alleenlijk in de benaming verschillen s)dit zal ten klaarsten consteren als men de oude 1Loi relative a la suppression des di'oits fêodaux et casuelsvan den 25 Augustus 1792. s) Ambachtsheeren echter schijnen deswegens door den rentmeester-generaal B. o. S. in regten betrokken geweest te zijn zie Ermeeins, Yossemeerbl. 124 v.v., maar de quaestie is niet gedecideerd. Dan die rentmeesters B. o. S. hebben meer andere pretensiën op de amb.heeren met nadeelig gevolg gesustineerd. Zie v. d. Spiegel en de Memorie van de Munck a°. 1795 bl. 19, zoodat dit geval niet in nadeel kan worden geallegeerd. 3) Tot adstructie hiervan kan het volgende dienen uit eene memorie, wegens de heerlijkheid Popkensburg gezegd St. Laurens, overgegeven in het jaar 1795. Het ambacht Popkensburg istevens met het huis van dien naam dat op zich zelf, met de daar omliggende landen, omtrent 160 gemeten vroonen, een onver-

Archief | 1866 | | pagina 40