43 anderen voor hem gedaan voor zich bedongen hadinsgelijks gerekend te belmoren. Wilde vervolgens de eigenaar van het ambacht iets van hetgeen hij in hetzelve bezat, verkoopen, zoo moest dit geschieden op dezelfde wijze als of hij het geheel ver kocht, te weten de verkocht wordende gedeelten moesten voor de domeinkamer van de graaflijkheid van Zeeland getranspor teerd worden en de verkochte gedeelten van het geheel bleven van denzelven aart als het geheel wasdat isdie gedeelten moesten bij voortduring van de graaflijkheidzoo gezegd ter leen gehouden en bij de domeinkamers getransporteerd of ver heven worden. Uit dit algemeen Zeeuwsch regt is zoodoende voortgevloeid dat als vroonlanden van een ambacht gedimem- breerddat is veraliëneerd werdenzoo werden dezelve aparte zoogenaamde leenen en leenvroonlandenof bij verkorting leeflan den genoemd, welke bij eiken overgang voor de domeinkamers hebben moeten verheven of getransporteerd worden 1). Degenendie van deze stelling volkomen willen overtuigd worden, behoeven maar op te slaan de domeinrekeningen Bew. en Beo. Schelde in welke de capittelsbetreffende den over gang der ambachten of bedijkte schorren, en de capittels, be treffende den overgang der leenlanden aantoonen zullen dat de ambachten, tot welke, als gezegd is, de vroonen behoorden en de leenlanden goederen van eene en dezelfde natuur zijn. En dit wordt nog bovendien bevestigd uit hoofde dat de HH. Staten van Zeeland altijd begrepen hebben: „dat er geen leen- „land bestaan kanals het caracteristiq kenmerk van vroon „dat is vrijdom van dijkgeschoter niet aan geaccrocheerd „was 2)." De zachtheid, welke in Zeeland, in het zoogenaamde leenregtaltijd heeft plaats gevonden, heeft stilzwijgend geïntroduceerd, dat de vroonen in later tijd voor allodiale goederen zijn aangezien geworden. Daarom zijn niet alle goederen tegenwoordig aan particulieren toekomende leenlanden. Place. 12 Febr. 1683 Nol. fol. 338. 2) Zie Stat. Not. a°. 1639 fol. 279, 331; a°. 1673 fol. 170; a°. 1675 fol. 53 en 68 en a". 1728 fol. 21.

Archief | 1866 | | pagina 43