44 Hayman en Vrijland. Met dit tot dus ver geavanceerde het betoog aangaande de vroonen en leenlanden voldongen zijndezoo gaat men over tot- de liayman-landen, welke insgelijks den naam -van vrijland dragen. Reeds is aangemerkt dat dezelve hunnen vrijdom erlangen door hunne plaatselijke ligging en door het geval of het goede for tuin daarbij gebeurd, alsmede dat men dezelve moet zoeken in de kanalen welke voorheen tusschen de water-ringendie de hoofddeelen van onze eilanden nog uitmakenheenvloeiden. Deze plaatselijke ligging en het geval, waardoor de zooge naamde hayman- en vrijlanden dijker ij zijn geworden, zal men kortelijk trachten aan te wijzen maar vooraf dient bij de be naming van hayman stilgestaan te wordenwelks beteekenis veel licht aan de zaak zal bijzetten 5). Het is bekend dat Zeeland in de vroegste tijdenmet name toen het uit de zee op- en aanwasteonder hel Eransche rijk behoorde. Dus gebruikte men alhier almede de Eransche taal. Gemelde taal heeft nooit eenig woord gehad om een dijkpolder enz. uit te drukkenmaar men bedient zich in Erankrijk van gefranciseerde benamingenals digueendiguer polre enz. Dus geen wonder dat men oudtijds ook gefranci seerde benamingen gebruikteen daar het Eransche woord haye eene toesluiting, clausulabeteekent en man-oir eene woning- aanduidt 2) zoo schijnt het dat men vrij zeker stellen kan dat liayman, bij verkorting van Hayman-oir afkomstig, betee kent en te kennen geeft eene legen de zee toegesloten verblijf plaats. De zoogenaamde dalen of pannen in onze duinenwelke 2) De opvatting van Gargon Watch. Arc. 11, bl. 172, nopens den oor sprong der Haymanlandeu zonder eenige autoriteit ter neder gesteld acht men ounoodig ex professo te debatteren alzoo uit het beloop van hetgeen tot sta ving van de tegenovergestelde opvatting zal gezegd worden de meening van Gargon geheel en al ontzenuwd wordt. 2) Menage, Etymologie en Roquefort, Gloss airein his v.v.

Archief | 1866 | | pagina 44