45 door de zandheuvels rondom, tegen de zee besloten zijn, zijn en worden daarom te regt Haymannen genoemd zooals in de omstreek van Domburg, Haamstede en Renesse gelegen duinlanden gelijk over bekend is, genaamd worden. Dn hieruit schijnt voortgevloeid te zijn dat alle landpartijenwelke in de kanalen tusschen de water-ringen opwasten, door de oude ingezetenen van Zeeland, Ilayman-oirs betiteld werden, uit hoofde dat dezelve zekerlijk aan twee en veelal aan drie zij den een zeeweer aantroffen tusschen welken zij zich besloten von den en alleen door het werpen van een a twee dammen zich tegen de zee beveiligen moesten en wanneer deze vervolgens voor zich een voorland erlangden, zoo geraakten de door den dam be sloten landen van alle onderhoud tegen de zee vrij. Welken vrijdom die landen derhalven aan hunne plaatselijke liggingte weten in de gemelde kanalentusschen de zeeweren van de reeds exsterende dijkagiën, en aan het geval (fortuin), den aan was tegen den dam, verschuldigd werden. Dit isnaar het inzien't welk de steller van dit antwoord heeft, de eigenaartige (genuine) uitlegging van de benaming haymanwelketoen men de landtaal van Zeeland meer be schaafd en van alle geleende woorden gezuiverd hadmet de nederduitsclie bewoording vrij of vrijgewonlen land verwisseld is. De gegrondheid dezer" uitlegging aan de benaming hayman- laiiden gegevenzal duidelijker worden door de voorbeelden met welke men de explicatie zal trachten op te helderen en die de gegrondheid der stelling, dat de hayman- en vrijlanden hunnen vrijdom aan de plaatselijke ligging en aan het geval verschuldigd zijn, volkomen zullen aautoonen. Men begint met het eiland Walcheren maar om de voorbeel den aldaar duidelijk en vatbaar te maken, moet men zich figureren hoedanig het eiland Walcheren in deszelfs opkomst en eersten aanwas zich voordeed 2). Mieris II 270. „Pacht e» van haymannen of van dalen tot Haamstede." 2) Zie het kaartje van Walcheren achter deze verhandeling.

Archief | 1866 | | pagina 45