48 meer en meer toenemendeeindelijk eenen vrucht kunnenden geven grond aanbood welke ten laatsten tegen liet inkomen van het zeewater gesloten werd door sluitdammen in de kana len te werpen. Dit feit mag zeker gesteld worden, door dien de benamingen der dammenhier tel' plaatse, zijn overgebleven want men vindt er nog den dam in de Arnéebij uitstek den dam genaamd, de seine (seijs) dam en den overdam. De twee eersten zijn vervolgensvroeger en in 1595, bij den uitleg dei- stad Middelburg, binnen die stad getrokken, en den laarsten dam vindt men op de kaart van Hattinga aangeteekendter wijl van den vierdentegen welken de Westsouburgdijk of polder is aangewassen, door lengte des tijds de gedachtenis is verloren geraaktmaar denkelijk zal deze dam het langezand, boven in de noot aangewezenzijn. Met het werpen van de gemelde dammen door de opgenoemde kanalen werden er 600 a 700 gem. lands (en meerwant op een gedeelte van dezelve is a°. 1595 de stad uitgelegd), aan gewonnen en alzoo deze partijen besloten lagen tusschen vorige zeeweren van de west-zuid- en oostwateringenzoo werden deze 600 a 700 gem. Hay man of beslutene landen genoemd en geconsidereerd als een polder op zich zei venwegens hunne plaatselijke ligging ongehouden iets aan de zeewerken der ge zegde drie wateringen te contribuéren maar alleen de door de kanalen geworpen dammen te moeten onderhouden. Toen nu eindelijk de kanalen voor en tegen de bovengemelde, daar in geworpen vier dammentoeslikten zoo geraakten de gemelde 600 a 700 gem. ontheven van het onderhoud der dammen en zoo doende werden dezelve door het geval (casu fortuito) geheel en al ontslagen om eenig zeewerk gade te slaan en dier- halven hayman of vrijland. Eveneens als tegenwoordig polders Met deze partij moet niet verward worden het ambacht de Hayman daar naast gelegende ware naam van gemeld ambacht is Eymina. Eyminatamo dus agri vel species mensurae(du Cange) dus het toegemeten schor door den Grave verkocht. Eymina is verwandeld in EymanHeyman.

Archief | 1866 | | pagina 48