Twaalf honderd gemeten in Serooskerke. 49 wanneer hunne natte dijken door latere aanwinsten in drooge dijken veranderenontheven raken om hunne dijken tegen de zee te onderhouden. En hoezeer hier ter plaatse en elders in Zeeland de oude droog geworden zeeweren zijn verwaarloosd ja veelal zijn geëffend geworden x), zoo is echter aan deze 600 a 700 gem. nimmer het eens bezeten voorregt, om ten opzigte van de dijkagie van Walcheren vrij te zijn, betwist geworden, zoo als lager opzettelijk zal aangetoond worden. 2°. Met de 591 gem., 124! röed. in Serooskerkehebben dezelfde omstandighedenzoo even in het breede gededuceerd plaats gevonden. Deze 591 gem. zijn in de Waal, de schei ding tusschen de vijf ambachten en de oostwatering opgewas sen. Uit hoofde van die aldus toegewassen Waal hebben die 591 gem. erlangd den naam van 't Waal-on-rneethet bekwaam {meel) geworden land in en legen (on) de Waalverbasterd in twaalf honderd gemeten 2). Wanneer men nu insgelijks op eene kaart van Walcheren deze 591 gem., 124! roed. uittee- kent, dan zal men bevinden dat dezelve een doorgaand lang geheel uitmaken, 't welk zich van het westen naar het oosten uitstrektliggende besloten tusschen de navolgende beperkin gen, ten westen een weg-dien men noemt de Waale-cootse coté du Waal) of oererweg van de Waal, ten noorden den goeden polderten zuiden het verder gedeelte van Serooskerkeen ten oosten den dijk. De omstandigheden, welke den oorsprong 1 Het effenenslechten en breken der oude binnendijken heeft plaats ge vonden tot 1452, wanneer dit voor het toekomende verboden is. Zie Handv. van Hertog Philips van Bourgondien bij van Leeuwen, Privil. v. Rhijnland bl. 114, 115. s) Deze explicatie wordt bevestigd door de benaming van de Lepel(\e)straa( de weg midden door 't Waal-on-meet heenloopende't naauwe water straat detroiidoor eene menigte (lep) schorretjesondiep (elle) geworden. Zie Skin ner in lepelle en s/raaf.

Archief | 1866 | | pagina 49