50 van den vrijdom dezer 591 gem., 124i roed. moeten aanwij zen zijn in 't kort de navolgende ten noorden van de oostwatering en aan de overzijde van de Waal, waste een schor op, hetwelk aan de abtdisse van Rhijnsburg, in Holland, toe behoorde Deze erlangde anno 1251 van den grave van Zeeland octroi ter bedijking, zoo als plaats vond. Het be dijkte erlangde den naam van goede polderen werd uithoofde van de bedijkster, het rem- of rkijnsburger ambacht En daar hetzelve vastgehecht werd aan de watering van de vijf ambachtenzoo sorteert heden nog de goede polder onder ge melde vijf ambachten welke water-ring met eene opmerkelijke lengte van ruim 700 roeden en van maar 90 roeden breedte voor en thands, na de latere aanwinst van den Lieve Vrouwe Polder, tusschen de oostwatering, heen schiet. De Waal, welke in 1251 bezuiden den goeden polder heenliep en denzelven van de oostwatering afscheiddemoest door eene zoodanige bedij king, aan deszelfs noordzijde gedaan, notoir op-en toeslikken waardoor de oostwatering en vijf ambachtenliier ter plaatse aan elkander gebragt werden. En om de 591 gem., die tus schen beide in en tegen de Waal aangewassen waren te be- verschenhad men niet anders noodig dan om een sluitdam aan de oostzijde te leggen, welke, om dat het schor riekte, de riekend am.thands de riekebunrt genoemd werd s). De 591 gem., 124 A roed. zoodoende beverscht geworden, hadden ten westen ten noorden en ten zuiden geen onderhoud van dijken, maar vonden zich alleen belast met het onderhoud van den riekendamwelke last zoo lang geduurd heeft tot dat voor Kluit, Cod. dipl., n°. 135, p. 506 en n°. 180, p. 598. -) De noorddijk van dezen goeden poldev exsteeit nog. En deszelfs zniddijk thands overgehaald is op het terrein nog zigtbaar. Men gelieve zich te figureren dat, tijdens deze sluiting, de Waal tusschen den overdam en waalecootsen weg reeds toegewassen was. Die omstandigheid is op ons kaartje niet aangeteekend, dewijl dit de aanwijzing der tusschenkanalen zou verduisterd hebben.

Archief | 1866 | | pagina 50