Stapelhof van Soetendale. 5-3 14 gem., 60 roed. heeft eene omgekeerde omstandigheid plaats want dezelve heeft haren vrijdom niet erlangd, omdat zij tusschen 'andeie reeds bedijkte perceelen is opgewassen, maar de Waterloo-werve was reeds loos of bedijkt geworden eer de aanwas van de A ijf ambachten exsteerde en werd gehayed of besloten, toen gemelde aanwas vervolgens rondom de werf of meerplaats bedijkt werd. Want daarmede werden zoo doende hare zeeweren droog en van alle onderhoud bevrijd en de 14 gem., 90 roed. hayman- of vrijland, zoo als het heden nog is. 6°. De zesde partij is het op den Overlooper aldus bekende Stapelhof van het klooster Soëtendale 3) en aldaar onder twee perceelen ad 14 gem., 35 roed. vermeld. Wat noemde men een stapelhof? De plaats waar een schaapsstel met een drenk- put op dezelvein het bastard latijn stapula en staupus ge noemd, gevonden werd 3). Deze 14 gem., 35 roed. zijn ge weest een op- of aanwas in de Waal, zoo als hunne ligging aanwijstgelegen ten westen van het te voren aldaar reeds aanwezige klooster Soëtendale. Welk klooster, den op- of aanwas erlangd hebbendeop dezen zijne schaapskooi (bergerie) ge houden heeft tot tijd en wijle dat dezelveter cultuur bekwaam geworden zijnde, in de Waal is gehayed of besloten, uit wel ken hoofde deze 14 gem., 35 roed., hunnen vrijdom erlangd hebben. En opdat men niet denke dat deze 14 gem., 35 roed. hunnen vrijdom konden bekomen hebbenomdat dezelve in geestelijke handen waren, zoo wordt geavanceerd dat de gees- '14 gem., 60 roed., vermeld in twee partijen als 13 gem., 270 roed. en 90 14 gem., 60 roed. De 90 roed. staan op den Overlooper van de 5 ambachten fol. 185, vs. er kort bij vermeld; men onderstelt dus dat zij er bij belmoren. 2) Overlooper van de 5 ambachten fol. 297, vs. 3) Du Cange in h. v. Archief VI. 4

Archief | 1866 | | pagina 53