Schouwen. In Schouwen, nevens Walcheren het oudste gedeelte van Zeeland, vindt men de hayman-oirs even als in Walcheren ge constitueerd gemerkt men dezelve aantreft 56 rekend vrij te zijn van water- en dijkpenningenmaar bevond zich alleen belastzoo als op den overlooper aangeteekend staat met het onderhoud van den sluitdam of dijk in den sluiskil ter lengte van 16 roed. Het welk plaats gevonden heeft, tot dat de oranjepolder a°. 1616 bedijkt is, wanneer de 6 gem., 96 roed. geen onderhoud aan gemelde 16 roed. dijks meer vindendegeheel vrij geworden zijn. Deze geringe partij hel dert het tot hier toe gededuceerde nopens de hayrnan of vrij geworden perceelen volkomen opnamentlijk dat die partijen meestal in oude kanalentusschen reeds in wezen zijnde zee weren zich formeerden en in den aanvang hunner beversching onderworpen waren aan het onderhoud hunner sluitdammen van welkers onderhoud zij vervolgens door het toevaldat is doordien nieuwe aanwinsten voor de sluijsdammen opkwamen, bevrijd zijn geworden. Hiermede is Walcheren doorloopen, zoo dat wij overgaan om te onderzoekenwat de andere eilanden van Zeeland ten op- zigte van de hayman-oirsaan de hand geven. 1°. in de Schelver-inge. Dit was voorheen een kanaal 't welk Schouwen van de duinen afscheidde -1). Maar dit kanaal, ver volgens in het midden, door de dus genoemde pollanden of schorren, die Icops-gewijs in gemelde Schelveringe opkwamen, toegewassen zijndewerd het land van Schouwen gedeeltelijk aan de duinen gehecht2). En dit gaf aanleiding dat het overig gedeelte van de Schelver-inge ten noorden en ten zuiden van de pollanden mede toeslikte. En alzoo de aanwinsten in die Mieris I, 501. 2) 17c en 18e Bevang van Noordwelle, Veldioek, westenierendeel, fol. 126 en 129 verso; Kiliaan, in voce pol.

Archief | 1866 | | pagina 56