58 door dezelve gesloten en de partijendaar achter gelegenge heel vrij geworden zijn 1)- 2°. Eveneens is het gelegen met eene andere partij hay- man-oirswelke men in Schouwen ontmoeten wel tusschen Rengerskerke en het Zuidland (n°. 5 en 6) op het scheid van het wester- en zuider-vierendeel van Schouwenwelk scheid oudtijds de Grevelingehet lange grievende watergenaamd werd. Ten minsten daar ter plaatse vindt men op de Veldboeken haymanlanden vermeldals onder Rengerskerke in het 3e. be vang en onder het Zuidland in het 1®. en 28. bevangin welke drie bevangen verscheidene achtereenvolgende landperceelen als haymanlanden opgegeven staan 2). Eene omstandigheid welke, naar het inzien dat men in dit stuk van zaken heeftgeene andere oorzaak hebben kan, dan omdat die perceelen hayman in het scheidkanaal tusschen het wester- en zuider-vierendeel van Schouwende Grevelinge genaamdop- en aangewassen zijn en om die reden voorheen vrij zullen ge weest zijn maal later, doordien daar ter plaatse menigvuldige inbraken plaats hadden, waardoor hunne sluitingen verloren gingen, wederom schotbare partijen zullen geworden zijn. Hoezeer men erkennen moet te weinig kennis van het terrein op de plaats in questie te hebben en om die reden de locale omstandigheden niet ver der kunnen aangedrongen wordenzoo zal echter de enkele aanwijzing, dat er haymanlanden op de Veldboeken aangetroffen worden ter plaatse, waar notoir een oud scheikanaal geloopen heefteen duchtig bewijs opleveren van hetgeen men in dezen tracht te bewijzennamelijk dat de oorsprong der haymanlan den aan zoodanige plaatselijke omstandigheden moet toege schreven worden. De graaf van Zeeland was a". 1250 bezitter van de hayman-oirs bij Burg Haamstede en Zuidkerke(Zuidland) hier in den tekst vermeldwel denkelijk door regt van indijking verkregenen hij verkocht dezelve op dien tijd. Zie Meekman Koning Willemd. I, bl. 373 en 374. Vgl. de originele brieven, d. II, bl. 350 en 351. 2) Veldboekzuider-vierendeelfol. 64 verso; herhaald fol. 67. Wester-vie- rendeelfol. 200 verso tot 208 verso.

Archief | 1866 | | pagina 60