59 Zuid-Beveland. Wat nu de overige eilanden van Zeeland, welke het jongste gedeelte van de provincie uitmakenbetreftte voren is reeds gezegd dat de benaming hayman-oirs alleenlijk door de oudste inwoners van Zeeland is gebruikt geworden, welke, toen hunne taal gezuiverd werd, die benaming met die van vrijland ver wisseld hebben. Om die reden treft men in Zuid-Beveland DuvelandTholen en verdere eilanden de benaming van hay man-oirs niet aan. Echter ontbreekt bet aldaar aan geene par tijen die den naam van hayman-oirs verdienen zouden. De voormalige rivier de SwaaJcéehet eigentlijke of oude eiland Zuid-Beveland van bet eiland Borssele separerendemaar door welks totale toewassing gemelde twee eilanden tot één ligchaam geworden zijn, is vervuld met een aantal polderkens, welke, allen tegen de zee besloten en gehayed zijn en deswegens hun nen vrijdom genieten. Het bloot inzien van de kaart van Zuidbeveland door Hat- tinga zal het terstond bewijzen, zoodat men daarbij niet zal stilstaan. Aan de 95 gem. 181 roed. vrijland onder Yerseke in Zuidbeveland, onderscheiden van de 12 gem., 278 roed. vroonen aldaar kan almede geene andere source van bunnen vrijdom toegeschreven worden, dan hunne besloten of gehayede bedijking in de Iersickee, voorheen een kanaal de oost- en west-breewateriug van gemeld eiland van een scheidende. De 19 gem., 82 roed. zoogenaamd Molenwaterafgescheiden van de 44 gem., 251 roed. vroon onder Capelle, deriveren uit dezelfde source. T li o 1 e n. Eveneens is het gelegen met de 74 gem. en met de 29 gem., 148 roed. van St. Maartensdijk 2) in den Breenvliet en Pluimpottwee bekende toegewassen kanalen in het eiland EversdijJc bij Smallkgange bl. 301. Grootte der polders 3 in de Staten notulen van 1752.

Archief | 1866 | | pagina 61