83 polder op zich zelf uitmakende, welke volgens eene acte van 21 Augustus 1518, berustende onder de originele stukken ter griffie van de Staten van Zeeland, met de Westwateriug //gold ,/in de omslagen van die watering van hetgeen daar om geslagen werdin welk J het ambacht Vlissingen (hetwelk a° 1559 bij de volgende Westwatering gevoegd isen vroeger een opwas in den mond van de Wijtfliet was) wederom droeg J) zoodatingevolge gemelde actewanneer de landen in de West watering moesten schieten 16 stuivers, die in Westsouburg lagen, 14 en in Vlissingen, 12 stuivers per gemet gaven. De vierde nog overig blijvende is de Westwatering, door de SootééBottinge en Wijtfliet van de andere afgescheiden. Van dezelve heb ik in oude brieven geene sporen gevonden en het komt mij zeer waarschijnlijk voor dat dezelve maar zeer laatin vergelijking met de vorigezich heeft kunnen forme ren want elk der oude ambachten in dezelve gelegen, lag van de andere gesepareerd door zware kanalen s)zoo groot dat zelfs nieuwe ambachtenin dezelve ojigewassen zijnals SpintWellincwerveWestmonster en Beveren ambachtin welke latere opwassingen de rede der vrijdommen van de zoo genaamde liayman- of vrije lauden binnen deze watering gelegen te vinden iswant deze nieuwe ambachten schoten voor den ouden caveldijk heenmet welks onderhoud vele landen in Koukerk en eenige in 't ambacht den Heiman belast waren en daardoor van dien last, gelijk boven ampel gezegd is,, vrij raakten en de nieuwe ambachten zelve konden ten dien opzigte nooit in consideratie komen. Deze vieraldus op zich zelve staande ligchamenzijn ein delijk door toeslikking der binnenkanalen tot een geheel ge worden en hebben, gelijk in het antwoord op de 3" vraag ampel 1) Verdere aanwijzing geeft de copie, geschreven met de hand van den raad pensionaris Caspek van Citteks mij niet. 2) Andere eilanden van Zeeland waren ook door kanalen doorsneden zie over Zuidbeveland v. d. Spiegel, Satisfactie van Goes, bl. 145, 146.

Archief | 1866 | | pagina 87