84 zal aangetoond wordenzich ten laatste almede onder één eenig bestuur en contributie begeven. Eene dergelijke te zamen vloeijing, eerst van partijen tot wateringen en vervolgens van wateringen tot één geheelheeft in Schouwen en in het oude Noord-Beveland insgelijks plaats gehad. In Schouwenalwaar zes onderdeelen warenschoon naar mijn inzien er zich maar vijf vereenigd hebbenwijl het zesde bij de onderstelde vereeniging a° 1290 reeds verloren was zijn er nog vier onder den naam van vierendeelenaanwezigelk van welke hun eigen bestuur dijkgraaf en gezworens hebben. In 't verdronken Noord-Beveland waren drie wateringen een beoosten en twee bewesten 't Wijtflietanders genaamd 't Ooster-, Mid del- en 7Ve.sfe?'-derde-deel van Noord-Beveland, welke onderdeelen allen denzelfden oorsprong als die in Walcheren hadden Uit dit een en ander gepremitteerde zal het nu gemakkelijk zijn, u op uwe vier gedane vragen te antwoordenwaartoe nu wordt overgegaan. I. De eerste betreft den oorsprong van de combinatie. Ik voor mij kan geen anderen daarvan uitdenken dan dat, toen door zadm- en aaneen-wassing de vier wateringentot en aan elkander gekomen waren en dat men alstoen de oude binnen dijken verwaarloosd of geëffend had de natuurlijke en artifi- ciëele separatie heeft "begonnen op te houden welke de nako melingschap zich niet veel bekommerd hebbende hoe het land voorheen gelegen hadeindelijk voor eene onmogelijkheid heeft aangezien, zoo als velen, die Walcheren aan Vlaanderen vast hechten, nog doen zullen. 1) Om over 't algemeen eenig inzigt in het werk der dijkagiën te verkrijgen, zoo kan met vrucht gelezen worden het Advies der rekenkamer van Zeeland, dd. 16 Januarij 1721, Relat. Staten notiden 20 eoal. onder de Insertiën van dat jaar de resolutie van weth en raad van Middelburg10 April 1751 te vinden in Notulen van Zeelandh. a. fol. 146 en de memorie van den heer van de Spiegel, Over t recht van den dijkgraaf bewesten Yerselce, a° 1778, volgens resolutie van 15 April 1779 uit de insertien der notulen gelaten en onder de relativen gelegd.

Archief | 1866 | | pagina 88