88 iszoo schijnt het mij toe dat. de steller van die resolutie zich daar in zoo verre vergist heeft dat gemelde combinatie als- toen niet voor altoosgelijk hij wilmaar voor zekeren termijn van jaren is geïntroduceerd geworden gelijk hertog Philips in andere dijkagiënspeciaal van de Breede Watering b. o. Ier- sikeomtrent dien tijd, a°. 1464, insgelijks bevolen heeft. In het stuk van eigendommenwaaronder zekerlijk behoort dat inen uit eene favorabele associatie niet tegen wil en dank in eene minder favorabele kan overgebragt wordenzijn onze graven zeer regtvaardige heeren geweestvooral wanneer hunne verschillende radenhetzij finantiëlesecrete of provinciale welke te voren de zaken onderzochtencommissarissen in loco zonden en partijen hoordendaarin gelijk altijd plaats vond, gekend werden na wier advis onze landsheeren zich reguleer den en diergelijke zaken veelal bij persuasie van wederzij dsche partijentot stand bragten. I)e gronden danwaarom men oordeelt dat de combinatie a° 1466 niet voor altoos heeft plaats gevonden zijn de navolgende stukkenwelke te vinden zijn ter griffie van de heeren Sta ten van Zeeland en denkelijk met andere papieren van de abdij aldaar zullen overgebragt zijn als 1°. Eene acte van de Staten van Walcheren d°. 14 April 1517 ra Paschen, bij welke „overmits de gebreken den lande „toegekomen in den St. Stevensvloed lestleden en uit consi deratie dat de reparatien zeer groot en excessief zyn in de Westwateringe en dat den ingelanden van diere niet moge- „lyck en is die te furneeren ende bevallen, zonder hulpe en „onderstand van de andere wateringenby cousente van de „meeste en breedsten geërfden hierover geroepen, geordonneert, algemeene temporeele combinatie der wateringen lezen maar wel dat dezelve alleen zijne relatie had ten opzigte van 't Weslersche lioofcl te Vlisuingen tot welkers onderhoud ganseh Walcheren verpligt werd maar de graven verleenden meer dan één brief op één en denzelfden dag en dus kan de resolutie van Mid delburg een ander stuk bedoelen.

Archief | 1866 | | pagina 92