89 „geaccordeert en besloten" is, te leggen over de geheele breede „van Walcheren, loven alle andere costen en waterpenningen, 7/die hi elclce van de voors. wateringen particulierlylc geleyt zyn „xx gr. vlms op elck gemet en dit voor deze reyse alleene- „lyck en zonder dat dit jegenwoordich accordt betrokken zal „mogen wesen in consequentien in toecomende tyden." 2°. de procuratie van Philips van Bourgondien bisschop te Utrecht, als temporeel heer van West Souburg, dd. 18 Julij 1518, gepasseerd op zekere daarbij benoemde personen, om „ter zake dat die van de West- en Zuidwateringe nyet mach- „tig en zyn die costen van heur dycaige ende waterpenningen „langer te vervallenby de Con. Maj1. of den luyden van „zynen secreten rade te impetrerendat alle die wateringen „van Walcheren gemaect en gestelt worden in eene gemeeue „wateringe en contributie van waterpenningen, behoudens den „dykgraven en gesworen hoere kennisse, elck in syn bedryff." Welk effect deze sollicitatie gehad heeft is mij niet geble ken maar zeer zeker is uit beide stukken op te maken dat er op dien tijd nog geene algemeene directie kan geweest zijn. Echter leeren de 1 10 en 12 van het nu volgende stuk berustende ter plaatse als boven, dat er na het jaar 1518, wederom voor zekeren termijn van jaren, een diergelijk beheer over Walcheren moet hebben plaats gehad. 3°. Het stuk, hetwelk ik bedoel, is een accoord tusschen den prelaat van Middelburg en de edelen van Walcheren met de stad Middelburg over de directie van Walcheren en het herstel van verscheidene zakenspeciaal van de hoofden benoorden Ter veer in de Vijf ambachtenter plaatse van de hierlcreek J)gesloten Bierkreek nu de bierdijk of Ooster-nieuwland zie rapport van Mogge Pous c. s., d°. 28 September 1775 fol. 13, onder de insertiën der Staten notulen van dat jaar. Derhalve schoten de Vijf ambachten ten noorden geheel voorbij de Oost- watering heen en 't ambacht van de Polder was dus van de laatste watering geheel afgesneden en ergo op dien tijd geen deel van dezelve. BierBiertenbeteekent de voorliggende slikken, anders meylanden genoemd, van

Archief | 1866 | | pagina 93