90 voor 's keizers secreeten raad te Brussel op den 27enEebruarij 1535. Dit stuk is in de fransche taal geschreven en behelst hoofd zakelijk het volgende dat partijen door tussclienspraak van commissarissen in het vriendelijke overeengekomen waren 1°. Dat voor een tijd van zeven jaren, te beginnen met den 5ea Maart 1535 de algemeene directie, onderhoud en contri butie van Walcheren, in tweeën zullen verdeeld worden, van welke de eenete weten die van de Vijf ambachten en de Oost watering zal staan alleen ten koste van de landen in die wa teringen gelegen en onder het beheer van den prelaat en ede len; de andere helft, namentlijk van de Zuid- en Westwatering, ensemble West-souburg et oud Vlissingheten koste van de lan den aldaar, en onder het beheer van BurgemeestersSchepe nen en Baden van Middelburgechter ten opzigte van beide deelen, avecq les dycgrave et jurés d'iceulx wateringh.es. 2°. Prelaat, Edelen en de stad, elk in hun deel, zouden hebben het oppergezag over gemelde dijkgraaf en gezworens maar de laatste niet over eerstgenoemden. 3°. Partijen beloofden eikanderen de werken in order te houden, volgens accoord in Januarij 1505 gesloten. 4°. Ten dien einde mogten er van weerskanten omslagen gedaan worden. 5°. Die omslagen mogten niet gedaan worden sur les franches terres comme haaymanlandes, vroones, fièfs ou autres semblablesne aussi sur les terres du nouvel liavre de Middelbourgcontenant grant mesures. 6°. Ten gezigte van nieuwe werkenau dehors le pied de la dicquezou er commun advis plaats hebben en in geval van verschil aan de Koningin-regentes de decisie gelaten worden. 7°. De executie der waterpenningen zoude niet mogen gaan 't latijnsche Biërtia maar de latere geleerdheid heeft vermaak geschept om aan gebrouwen bier te denken, als in de derivatie van Biervlietde vliet waarin de schepen met bier invoeren, blijkt.

Archief | 1866 | | pagina 94