92 de tijd wanneer de combinatie tot stand kwam niet vroeger dan met a°. 1559 kan en mag bepaald worden. Echter komt het mij voor dat men vast stellen mag dat langen tijd vóór de combinatiejabijna dadelijk na de zaamvereeniging tusschen de vier wateringen zekere communicatie zal gekomen zijn aan welke het collegie der heeren Staten van "Walcheren deszelfs oorsprong denkelijk verschuldigd is maar dit is maar eene gissing. IY. Wat nu laatstelijk de vierde vraag aangaathoedanig de directie van elke wateringvóór de combinatie wasant woord ik precies dezelfde als tegenwoordig over het geheel plaats heeft. Elke watering had een dijkgraaf en gezworens welke te zamen alles dirigeerden. Dit bewijzen de te voren aange haalde stukken en zij waren verpligt aan de gemeene ingelan den en geërfden van dezelve wateringe jaarlijks rekening en ramingen te doenwant dit was niet meer dan redelyk en v concerneerde de ingelandenook werd hetzelve alomme in n Zeeland geobserveerdzoo als 't hof van Holland zich ten dezen respecte uitdruktin een advis van den 11 Maart 1558 le. register van missiven van den hove, fol. 44 verso. De aanstelling van den dijkgraaf competeerde aan den Grave van den landedie doorgaans de gegoedsten als het meeste be lang hebbende daartoe verkooswant in de Vijf ambachten waar de geestelijkheidals de abdij te Middelburgde St. Jans- heeren op den Waard, de abdis van Rhijnsburgde conven ten van Soetendal, Waterloo-werve en Werendijk, hare voor naamste bezittingen hadwas de abt of prelaat van Middelburg gemerct hij en zijn godshuis het meeste gegoed en geërfd aldaar n was," dijkgraaf; keizer Kabel verleende de continuatie daar van over een termijn van andere zes jaren den 2en Junij 1537. In de Oostwateringalwaar de meeste der ambachtenals Zandijk, Gapinge, Serooskerke, Popkensburg, Schellag, Cleophas- kerke, aan de heeren van ter Yeer toebehoorden, was het dijk graafschap aan gemelde heeren aanbevolen bij brief van hertog Philips van Botjegondiën dd. 1°. Augustus 1438uit welken

Archief | 1866 | | pagina 96