6 vreeselijke bressen waren ontstaandoor de vele oeverafschui- vingen en dijk vallendie in den loop der tijden hebben plaats gehad. En daar tegenover, in het midden der vaarwaters, zou den wij die onverdedigde banken meestal ongedeerd zien lig gen met hare flaauwe en zachte glooijingen, die sedert eeuwen de oorzaken van zooveel rampen en van zooveel zorg voor onze kusten zijn geweestterwijl wij eindelijk eerst het ruime veld zouden kunnen beschouwen dat erlangs de randen van onze eilandentegen den stroomsaanvalte verdedigen valt. Ja mijne heeren dat veld is waarlijk groot door de belang rijke diepten die wij allerwege voor onze kusten aantreffen diepten, die wij ons naauwelijks kunnen voorstellen dal er in ons gewest gevonden worden en toch het is zooze bedragen torenshoogte. De kolossale steenen toren van ZieriJczee bij voorbeeld, zou, gelijk mij nog onlangs door een deskundige werd opgemerktbijna geheel onder water dompelenindien hij op den korten afstand van iets meer dan 100 elvoor het Westhavenhoofd aldaar kon worden geplaatst. Maar laten wij van deze bespiegelingen afstappen en tot de werkelijkheid terugkeerenmen zal dan bemerken dat ik mij in het minste niet aan overdrijving heb schuldig gemaakt. Eaadplegen wij daartoe de hydrographische kaarten van den kapitein-luitenant ter zee Blommendal, uitgegeven in 1862, dan vinden wij hier en daar de volgende grootste diepten beneden laagwater aangeteekend Even bewesten het koopmanshavenhoofd te Ylissingen. 25.0 el. Tusschen Ylissingen en den hoek vau Borsselen, meer in de nabijheid van dien hoek35.1 tt hetwelk de grootste diepte iswelke er op de Hont of Westerschelde wordt aangetroffen. Yoorts vóór het kustlicht van Borsselen32.0 Yóór de havenhoofden van Neuzen30.9 Yóór de nol van den Margaretha-polder in het voor malig 5de district25.2 Vóór den hoek van Baarland-6.8

Archief | 1866 | | pagina 4