74 toont hetzelfde merk Te Mainz daarentegen is nooit een boek op papier met dat merk gedruktook later hebben de Duitsche drukkers er zich niet van bediend Te regt is dan ook aan deze omstandigheid een groot ge- wigt gehecht door Koning die er uit afgeleid heeftdat het papier mei de P bijna uitsluitend in de Nederlanden te huis behoort en dat alzoo de boeken op papier met dat merk ook in de Nederlanden zijn gedrukt. Zes der geschriften die tussclien de jaren 1420 en 1440 het licht hebben gezien en die door onze landgenooten algemeen aan Coster worden toegeschreven, vertoonen schier op iedere bladzijde de let ter P. Die boeken kunnen dus niet zijn gedrukt te Mainz of ergens anders in Duitscliland, waar men zoodanig papier niet schijnt te hebben gekendhun oorsprong moet in deze gewesten worden gezocht, waar dit papier in de algemeene behoefte zoo van den schrijver als van den drukker voor zag derhalve kunnen zij van geene andere pers dan van die van onzen Coster afkomstig zijn. PI. XII, n°. 15. De gothische M, zoo als wij die lee- ren kennen uit het op papier geschreven privilegie van Wil lem VI van Beijeren, gegeven te Middelburg den 7 Julij 1408 en aldaar in het gemeente-archief berustende 3), werd in hetzelfde jaar ook te 's Hertogenbosch gebruikt voor de rekening van het Lieve Vrouwe broederschap. Het was een papiermerk al in de 14de eeuw, volgens van Hasselt, in Gelderland niet onbekend, evenmin als in Brabant, zoo als Zoo als die van Nikoi.aas Ketelaer en Gerard van Lekmpt te Utrecht; van Richard Pameokd to Deventer; van Gerard Leku teGonda; van Theodorus Martini te Antwerpen en te Aalst; van de Fratres commu nis vitae te Brussel van Jan van Wesïphalen en van Coenraad Braen te Leuven. Ook drukken van Uluicii Gering te Parijs vertoonen dit merk. 2) Alleen te Keulen vindt men nu en dan de P in het papier van een viertal drukkers aldaar, allen echter uit het laatst der 15de eeuw. 3) Te vinden bij van Mieris, Groot charterboekIV, 106.

Archief | 1869 | | pagina 100