75 blijkt uit eene der zoo even genoemde rekeningen te 's Bosch van het jaar 1366 PI. XII, n°. 16. Al vele jaren voor het huwelijk werd voltrokken van Eilips den Goede met Isabella de doch ter van koning Jan van Portugalhetwelk plaats had op den dag der instelling van de orde van het Gulden "Vlies, den 10 Maart 1430 had de papiermaker de IJ tot merk voor zijn fabriekaat gekozen. Wij vonden haar reeds in het jaar 1395 te 's Hertogenbosch in het papier der reke ningen van het Lieve Vrouwe broederschap. Ook hier faalt dus wederom de meening van Koning dat de IJ de eerSte naamletter van genoemde IJsabella zooals men in haren tijd schreef, zoude moeten verbeelden 2). Omstreeks denzelfden tijddat mr. Pietek Beoosten Zween van Renesse zijn register der privilegiën en hand vesten der steden van Holland Zeeland en Eriesland op stelde tusschen 1433 en 1449 waartoe hij het papier met de IJ gebruikte 3) was dit ook te Middelburg op de schrijf kamer ten stadhuize voorhanden en werd er de stedelijke rekening overliet jaar 1447 opgeschreven. En latertoen Isabella van Portugal reeds lang ter ziele was, werd het papier met de groote IJ nog veelvuldig te 's Hage gebe- De M, die Koning ia het register van de groote kerk te Haarlem van den jare 1495 vond en die naar zijne opvatting Maximiliaan van Oos tenrijk of Mama van Bourgondië moest aanduiden, is van geheel an der maaksel. Koning, Bijdragen enz., hl. 20. De groote M, als de onze, maar met een kruis er boven komt later voor in enkele drukken te Rome van Luppus Gallus. Jansen 1 390. -) Koning, Bijdragen enz. bl. 18. In zijne Verhandeling over de boek drukkunst wordt door eene onbegrijpelijke dwaling dc tocli zoo duidelijke IJ onder de P's gerangschikt. 3) Koning Bijdragen bl. 19. Dit register door Renesse aan Fii.ips van Bourgondië aangeboden, berust in handschrift op het rijksarchief en is door van Wijn beschreven in zijne Bijvoegselen op Wagenaars Vader- landsche historied. III, bijlage.

Archief | 1869 | | pagina 101