76 zigd voor de grafelijke rekeningen, die tot 14-73 dit merk meermalen vertoonen PI. XII, n°. 17 en 18. Deze beide IJ's van kleiner formaatdie slechts weinig van elkander verschillenvindt men tusschen 1435 en 14-65 herhaaldelijk terug in de ar chieven van HollandBrabant en Zeeland. De eerste trof fen wij aan in de rekening van den rentmeester van Zeeland bewesten Schelde over het jaar 1452 de andere in stede lijke rekeningen van Middelburg van 1462 en 1469. Te 's Hage komt de kleine IJ al voor in een rekeningboek van heft jaar 14-35 naderhand met geringe variaties in de reke ningen van AmsterdamSchoonhoven en Kennemerland van 1446 tot 14-65. Ook te 's Hertogenbosch ziet men haar in de rekeningen van het Lieve Vrouwe broederschap over de jaren 1456 14-59 en 14-62. In het laatst der 15d0 eeuw schijnt het papier met de IJ ook bij de eerste druk kers in Nederland zeer in trek te zijn geweestde boeken toen te Utrecht, Delft, Gouda, Deventer, Brussel en Leu ven gedrukt, leveren daarvan het bewijs 2). PLAAT XIII. A la mainpetit a la mainmain fleurie" waren namen ter aanduiding van een bijzonder papiersoort, welke, al lang voor den aanvang van den nieuwe- ren tijd ontstaan, van geslacht op geslacht overgeplant, tegen het midden der 18e eeuw nog voortleefden in Frank- Sotheby o. 1. bl. 19. Hij trof echter deze soort van IJ to 's Gra- venhage niet vroeger aan dan in 1468. De groote IJ vindt men ook in de eerste drukken te Utrecht van Ketei.aek en van LeuMPr. Zie Jansen I, 391. 2) Door de verwarring van de P met de IJ is hot niet duidelijk in welke van de eerste Haarlemsche drukken Koning de IJ heeft ontdekt. Al leen van den tweeden of laatsten druk van den Latijnschen Spiegel onzer behoudenis blijkt het, dat die nitgave is gedrukt op papier met de IJ. Van de buitenlandsche incunabulcn vertoonen alleen enkele drukke n van Guldenschafj? en Uleicii Zbll te Keulen dit papiermerk, dat dnseven als de P, gezegd kan worden meer bijzonder in de Nederlanden te huis te zijn geweest.

Archief | 1869 | | pagina 102