77 rijk en in den handel algemeen bekend waren J). Sotheby' toont aandat papier met eene hand als watermerk reeds in het begin der 15° eeuw in deze gewesten in gebruik is geweest 2). De vlakke geopende hand zonder bloem komt al "TOor in de registers van rekeningen te 's Gravenhage van 1432. Met ster, halve maan of lelie boven de vingers ontmoet men haar in de archieven schier voortdurend van 14-30 tot 1480 3). Slechts eenmaal trof Sotheby, in een rekeningboek van 1427 te Haarlem, eene hand aan, welke afweek van den gewonen vorm en een sleutel vasthield. Overigens hebben allen veel overeenkomst met elkander en be staat het verschil hoofdzakelijk in de grootte der handhet figuur boven de vingers en de versieringen op en onder de palm. Inzage van deze plaat maakt dit duidelijk. PI. XIII, n°. 1. In de Geldersche archieven is, vol gens van Hasselt de hand een zeer gewoon papiermerk in de 15e en 16e eeuw. In Zeeland is dit eveneens het geval. Het eerst vonden wij haar in de rekening van het bailliu- schap van Goes over het jaar 1446. Het figuur gelijkt echter meer op eenen handschoen en heeft eene ster met vijf punten boven den middelsten vinger. PI. XIII, n". 2. Drie jaren laterin 1450 ontmoeten wij eene hand van bijzonder maaksel in de rekening van het Lieve Vróuwe broederschap te 's Hertogenbosch. In Vlaan deren daarentegen vertoont zij zich eerst weder na verloop van een veertigtal jaren namelijk in de rekeningen van den heiligen geest in Onze Vrouwe kerk te Sluis over 1485, 1486 o o en 1487 Blijkens het meermalen aangehaalde tarief of reglement van 18 Sept.1741. s) Sotheby o. 1., bl. 8. s) Jansen o. 1., I, 383, spreekt van eene hand of handschoen, door hem al opgemerkt in eene Fransche rekening van het jaar 1430 en beschrijft die als „main avec un quart de lune ou portion de cercleattaché au doigt da milieu." i) Des te meer bedienden zich van papier met dit merkdat door

Archief | 1869 | | pagina 105