81 soort in het Fransche tarief van 1741 opgenomen onder den naam van pot." PLAAT XIV. Het brengen van volledige wapens of van enkele stukken als watermerk in het papier was mede eene oude gewoonte, die zich eeuwen lang heeft staande gehou den en zelfs in den nieuweren tijd alom navolging heeft gevonden. In den regel ontleenden de papiermakers zoo danig watermerk aan het wapen van het land, waarin hunne 'abriek was gelegen, of wel aan dat van den vorst, die er het bewind over voerde. In de 14de eeuw was het papier met het moriaanshoofd uit het wapen van Sardinië in onze gewesten al bekend in de volgende eeuw behoorde dat met de kar van Carara ook tot de hier gebruikelijke papier soorten 2)de wapens der markgraven van Vigevano prijk ten al in het oudste Italiaansche papier uit de tot hun ge bied behooreude fabrieken te Fabriano s). Een aantal wa- Het wapen van Sardinië bevatte vier moriaanshoofden met de gewone wrong der Oosterlingen om het hoofd; dat van Corsira vertoonde mede één moriaanshoofd. Zoodanige kop wordt door Jansen al vermeld als voorko mende in het oudste papier der Fransche rekeningen. Hij geeft er eene tee- keuing van op pi. XII, n°. 34. Van Hasselt ontdekte in de Geldersche archieven der I4de eeuw het hoofd vau een geblinddoekten moriaanwaarbij echter vermoedelijk aan de wrong moet gedacht worden. Volgens de raede- deeling van den heer Rammelman Elzevier in de Kronijk van het Utrechtsch genootschapVI, bl. 237, is het oudste watermerk, dat in de archieven van Leiden wordt aangetroffen, een menschenhoofd, waarschijnlijk vau een mori aan om hetwelk een band of doek met twee strikken van achteren is ge knoopt. Dit merk komt aldaar reeds voor in het stedeboek van 13S6 en werd daarin nog gebruikt tot 1450 en zelfs later. 2) Zie hiervoren bl. 26. 3) Zie hiervoren bl. 19, aant. 3. Vergelijk ook van Mieris, Histori der Nederlandsche vorsten deel I, bl. 328, waar het wapen van Joannes Jacobus Tuivultius, maarschalk van Frankrijkwordt gevonden op den ge denkpenning geslagen bij gelegenheid der overwinning, door hem in 1499 behaald op Lodewijk Sforza den hertog van Milaan. Het stamwapen der jmarkgraven van Vigevano blijkt daaruit, alsmede uit n°. 121 en 122 op de 14de plaat bij Jansen, te hebben bestaan uit drie gouden palen op een veld van sinopel. Archief VII.

Archief | 1869 | | pagina 109