82 pens, veelal van Franschen oorsprongwaarvan de voornaam- sten op deze plaat zijn afgebeeld 5)beeft in den loop der middeleeuwen tot hetzelfde doel gediend. En later trad in den nieuweren tijd liet algemeen bekende papier met het wapen van Amsterdam te voorschijn, dat, in de 17de eeuw op vaderlandsehen bodem ontstaan tegelijk met het pro pa- tria en libertas papier al in de 18de eeuw alle andere wa pens had verdrongen en heinde en verre bij drukkers en schrijvers in gansch Europa en ook daar buiten zich den weg had gebaand. PI. XIY, n°. 1. Ee dubbele adelaar, die geheel overeen komt met dien, welken dr. Hermans in de rekening van het illustre Lieve Yrouwe broederschap te 's Hertogenboscli van het jaar 14-16 heeft gevonden, is het eerste figuur, dat tot de wapens kan worden gebragt, die wij bij ons on derzoek in de Zeeuwsche archieven hebben aangetroffen. Ee onze schijnt echter van ouderen datum te zijnwelligt moet Daar meest alle wapens in liet papier, dat in liet laatst der 1 5de en in den loop der 16d0 eeuw in de Nederlanden werd gebruikt, kennelijk doe len op Frnnschc plaatsen en geslachtenheb ik mij tot bet bekomen van na dere inlichtingen gewend tot den heer E. L. i>e Poxiaumontlid van het Zeeuw sell genootschap der wetenschappen, te Cherbourg. Door zijne welwil lende tusscbenkomst ontving ik een .paar brieven met enkele van de door mij verlangde ophelderingen van den heer Leopold Delisle, membre de l'insti- tut de France et conservatcur des manuscrits a la bibliothèque impériale a Paris, en van den heer It. de Marsï secrétaire de l'école impériale des chartes a Paiis. Laatslgeuoemde schreef mij den 28 Maart 1868 onder andereul'his- toire des filigranes sort tl peine de ses limbes. M. Va li, et de Viri villi; avaït public cn 1859 dans la Gazette des beaux arts un article sur quelque; unes de ces marques de papier, mais sou travail fort incomplet renferme sur- tont des dessins et des dates sans interpretation souvent des symbolcs, qui y figurent. Un nouveau travail mannscrit encore en partie vient d'être fait, par M. Mathon archiviste du département de l'Aisneet est en ce moment au ministère de l'instruction publique, oü il va Cgurer au concours des société savantes. Je l'ai en entre les mains pendant quelques instants, mais il ne m'a fonnii aucun renseïgncment, car l'autenr s'est borné a joindre a ses des sins l'indication precise du fonds, oh se trouve le papier reproduit. Voici done seulement ce que je puis vous donner etc."

Archief | 1869 | | pagina 110