85 PI. XIV, n°. 5. De drie leliën, ten tijde van Lode- wijk VI (11011137) voor het eerst in het wapen van Frankrijk opgenomen J)laten geen twijfel over omtrent de herkomst van het papier dat daarmede is voorzien. Voor het einde der 15° eeuw hebben de Fransche papiermakers zich echter weinig van dat merk bediend; omstreeks dien tijd evenwel werd het door het meerendeel hunner bijna uit sluitend gebruiktnu en dan afgewisseld met het zoo even besproken wapen van Champagne of met dat van Dauphiné en van Provencewaarover straks zal worden gehandeld. Met de kroon gedekt en overigens op de wijze, zooals het op de munten en penningen van dien tijd werd gestempeld 2), ontmoeten wij het wapenschild van Frankrijk in Zeeland het eerst in de stedelijke rekening van Middelburg over het jaar 1473. PL XIV, n°. 6. Een sieraad zonder eenige heraldieke beteekenis vervangt weldra de kroonterwijl onder aan het schild eene letter wordt gehangen naar het schijnt eene F die wij hiervoren ook hebben opgemerkt in het papier met het wapen van Champagne van het jaar 1488. Welligtzal daarbij aan ééne en dezelfde fabriek moeten worden gedacht, wier eigenaar op deze wijze zijn fabriekaat van dat van zijne landgeuooten heeft willen onderscheiden. Doch het zal met hem zijn gegaan als met zoo velen zijner voorgangers; zijne initiaal werd door anderen nagemaaktomdat het papier met dat merk zeer in trek was en overal vele koopers vond. Ten bewijze van dit laatste kan strekkendat drie achter eenvolgende rekeningen van Middelburg, over de jaren 1474, 1475 en 1476 alsmede twee rentmeesters rekeningen van Zeeland bewesten Schelde over de jaren 1478 en 1479 op Volgens J. J. Ci-ufflktius Lïlium francicum fol. 54. 2) Kroon en wapen bij voorbeeld op den gedenkpenning van het jaar 1454 uit de regering van Kaeel VII, bij van Mieris, o. 1., I, 72, zijn volkomen gelijk aan dit filigraue.

Archief | 1869 | | pagina 115