86 papier met dat merk zijn geschrevenvan hetwelk men zicli ook heeft bediend voor de rekening van het Lieve Vrouwe broederschap te 's Hertogenbosch van het jaar 1495 en dat door de Pratres communis vitae te Brussel ook veelal voor hunne drukwerken werd gebezigd PI. XIV, n°. 7. Gcruimen tijd bleef het papier uit die Pransche fabriek afkomstigin de Nederlandsche gewesten zeer gezocht. Het wapen wisselt echter telkens af in grootte. Kleiner is het bij voorbeeld in het eerste protocol der vier schaar van Veere van 1491 tot 1493 en in de stadsrekening van Middelburg over 1507. PL XIVn°. 8. Nog kleiner en nu wederom met de kroon gedekt vindt men het in de rekening van Onze Vrouwe kerk te Sluis van het jaar 1498. PI. XIV n°. 9. In Normandië waar oudtijds te Rou- aan Caen Dreux en Evreux een belangrijke handel in pa pier werd gedrevenwas ook het hertogdom van Alen 9011 gelegenwelks wapen met verschillende initialensoms met eene P, soms met eene B, in de 16° eeuw meermalen voor komt in het papierwaarvan men zich toen te Sluis veelal plagt te bedienen. Dit nommer is een facsimilé uit het register van passeringen te dier stede over de jaren 1523 tot 1525 met de letter B wordt het ook onder anderen aangetroffen in het boek der rekeningen van het gilde van onze Lieve Vrouwe van der sneeuw aldaaraanvangende met het jaar 1526. PI. XIV, n°. 10. Blijkbaar is ook dib wapen ontleend hetzij aan het een of ander aan het Pransche koningshuis vermaagschapt geslachthetzij aan deze of gene heerlijkheid, tot het domein der leden van de koninklijke familie behoo- rende. Ware het schild enkel met de drie letters en eene baar beladen wij zouden daarin het wapen van Bourbon kunnen ziendoch de beide bisants of koeken met de ruit in het Zie Janskn T, 387 pi. XVII u». 229.

Archief | 1869 | | pagina 116