87 midden worden in dat wapen niet gevonden. Slechts een maal hebben wij het ontmoetnamelijk in de stedelijke rekening van Middelburg over het jaar 1486. PL XIV, n°. 11. Welligt is in dit papier, genomen uit de Middelburgsche stadsrekening van 1513 het wapen van Bourbon, misschien ook dat van Anjou bedoeld, ter wijl de letter C wederom den naam van den fabriekant te kennen geeft. PI. XIV, n°. 12. Zij, die de door ons in den loop van dit opstel reeds meermalen veroordeelde stelling voorstaan, dat door de papiermakers uitsluitend de naam of het wapen van den souverein des landswaarin hunne fabriek was ge vestigd als filigrane werd gebezigdhebben zich veel moeite gegeven om eene in dien zin aannemelijke oplossing te vin den voor dit wapendat op het schild eene enkele lelie draagt met den barensteel of lambel van drie stukken. Daar het voorkomt op papieren van ver uiteenloopenden datum lag bij hunne beschouwingen ook eene zeer verschillende op vatting ten grondslag. Sotheby, die het tweemalen had aangetroffen in de archieven van den Tower te Londen eens op een stuk van het jaar, 1412 uit de regering van koning Hendrik IV en daarna op een brief van Hendrik VI aan den aartsbisschop van Canterbury tusschen 1443 en 1450 meende, dat het het wapen zou voorstellen van Jan zon der vrees, zoon van Filips den Stoute, hertog van Bourgondiëdie als zoodanig heeft geregeerd van 1404 tot 1419. Doch het springt dan ook dadelijk in het oog, dat de tijd niet juist overeenkomt. Overigens verklaarde hij de breuk door den barensteel daaruitdat het wapen door hertog Jan bij het leven van zijnen vader, als oudste zoon, op die wijze zoude gevoerd zijn; terwijl het kruis er boven zoude geplaatst zijn ter herinnering aan de kruisvaart tegen de Turken waaraan genoemde vorst ten jare 1395 had deelgenomen 1). SOTHKBY, O. 1., fol. 35.

Archief | 1869 | | pagina 117