88 Koning, die papier met dit wapen reeds opgemerkt liad in de kwarto uitgave der Openbaring ran Johannesdoorhem aan Costee toegeschreven en wien het dus te doen was om het bewijs, dat in de Nederlanden papier met dat merk al vóór het jaar 1440 niet zeldzaam was, zocht naar eenen vorst, wiens leeftijd iets later viel en meende dien te heb ben gevonden in Pilips I van Bourgondië, die als ruwaard over deze landen heeft geregeerd van 14?8 tot 1433 en verder als souverein van 1438 tot 1467. Hij heeft zich daarbij beroepen op eene der teekeningen uit het handschrift van mr. Pietek Beoosten Zween van Renesse, waarbij deze een register van 's lands privilegiën den hertog aan biedt, welk stuk schijnt opgemaakt te zijn tusschen 1433 en 1449. Links op die plaat op den voorhang der tent staat zoodanig wapen afgebeelddoch met meer dan ééne lelie beladen en zonder het kruis met de nagels 2). De identiteit van het wapen wordt er derhalve niet door be wezen. Uit de mededeelingen van Sotiieby blijkt dus, dat in Engeland zoodanig papier al bekend was in den aanvang en tegen het midden der 15de eeuw. Dit was mede het ge val in de Nederlanden volgens genoemd incunabel der oude Haarlemsche pers. Ook op het einde dier eeuw werd het bij ons te lande veelvuldig gebruikt door de drukkers te Leuven, Gouda en Keulen en insgelijks aan gene zijde van het kanaal door Caxton die het voor zijne Canterbury tales heeft gebezigd s). Ons facsimilé uit het archief van Middelburg komt mede eerst voor in het laatst der 15de eeuw. Het is afgeteekend Koning Uitvinding der boekdrukkunstbl. 86. 2) Zie de Bijvoegsels en aanmerkingen voor liet derde deel der vaderland- sche historie van Wagenaar, bi. 108, bijlage. 3) De heer de Marsy in zijnen hiervoren aangehaalden brief deelt mede, dat het door Vallet de Viriville ook het eerst is opgemerkt in vers 1470" en teekent daarbij aan se trouve sur tout en Augleterre et Hollande."

Archief | 1869 | | pagina 118