89 naar een stuk van het jaar 1480 en wordt ook in het ver volg niet meer in een der Zeeuwsche archieven aangetroffen. Vatten wij al het vorige zamendan volgt er uitdat het papier met dit wapen noch in het tijdperk van Jan zonder vrees; noch in dat van Filips van Bourgondië uit sluitend te huis behoortmaar dat van het begin tot het einde der 1 ode eeuw zulk papier in de naast aan Frankrijk gelegen landen eene zekere vermaardheid heeft gehad. In tallooze plaatsen en landschappen van het Fransche koning rijk was de gouden lelie der Bourbons het meest gebruike lijke wapenteekenwaarvan een enkele blik op de kaarten van OrtïELius en Blaeu ons kan overtuigen. Niets is dus natuurlijker, dan den oorsprong van dat papier in Frankrijk te zoekenwaar in den loop van die eeuw meer dan ééne fabriek zich met de vervaardiging daarvan zal hebben bezig gehouden. Eene inzage der oudere atlassen zal ons doen zien dat het schild met de enkele leliemet den barensteel van drie stukken gebroken, het wapen was van het schoone Provenceeen graafschapdat voor den tijd waarop het aan de Fransche kroon werd gehechtreeds beroemd was door de goede hoedanigheid van het papier, dat er in groote hoeveelheid werd gemaakt aan de vele beken en wateren waarmede het land was doorsneden. Het kruis met de spij kers zal men er echter nimmer bij afgebeeld vinden. Het maakte dan ook geen deel van dat wapen uit en is evenmin een in de heraldiek bekend sieraad. Het zal derhalve slechts aangemerkt moeten worden als een uitvloeisel der vrome fan- taisie van den ouden Franschen papierfabriekantdie daar mede de voortbrengselen van zijnen molen van die van an deren zijner landgenooten heeft willen onderscheiden. PI. XIYn°. 13. De enkele lelie of fleur de lis, die duidelijk te kennen geeft, dat het papier hetwelk daar mede is voorzienvan geen anderen dan van Franschen oorsprong kan zijn, moet onder de oudste merken worden gerangschikt. Sotheby ontmoette haar reeds in de Haagsche

Archief | 1869 | | pagina 119