92 hetzij op zich zelfhetzij in verband met eenig ander ken- teekentoevoegt. Op deze en de volgende plaat komen daarvan enkele voorbeelden voordoor ons in de Zeeuwsehe archieven als de meest gebruikelijke in den loop dier eeuw en in de eerste helft der zeventiende opgemerkt. PI. XV, n°. 1. Nagenoeg twintig jaren lang, van 1537 tot 1551, werd het papier met dit wapen, dat blijkens de drie leliën in het hoofd mede in Frankrijk te huis behoort, in Zeeland en Vlaanderen gebruikt. Het werd echter op verschillende fabrieken gemaaktalthans de letters onder het schild zijn niet altijd dezelfden. In de stedelijke rekening van Middelburg over het jaar 1537 vertoont het zich, zoo als het hiernevens in zijn geheel afgebeeld is; in die van 1540 ziet men het met de letters I. P. er onder, welk aanhangsel in vervolg van tijd voor goed werd weggelaten, zoo als blijkt uit het register van schepenen te Sluis over de jaren 1547 tot 1549 en 1550 tot 1554. PI. XV n°. 2. In de rentmeesters rekening van Zeeland bewesten Schelde over het jaar 1535 wordt dit wapen aan getroffen hetwelk ons voorkomt dat van de heeren van Bergen op Zoom te zijn. Destijds nog bestoiid het wapen van dat markiesaat uit drie palen van keel op een gouden veld in het hoofd en voor het overige deel uit drie zilveren ruiten op een veld van sinopel. Zoo vinden wij het ten jare 1538 op den gedenkpenning bij gelegenheid der verheffing van heer Coknelis van Bergen op den Zoom tot bis schop van Luik Dat zoodanig papier te Bergen op Zoom zelf zoude gemaakt zijnmoeten wij betwijfelen. Welligt was het van eenen fabriekant, wiens molen was gelegen in Bij van Mierisnision dei iVcderl. vorsten, 111, 3. In denreg- terhoek is het daar vermeerderd met den Brabuntschen leeuw, even als op den rekenpenning van Jan heer van Bergen op den Zoom kamerling en ridder van het gulden vlies, van het jaar 1508, afgebeeld bij van Mieris o. 1., I, 410. Later is dit wapen vervangen door oen veld van keel, be laden met drie zilveren St. AndricsPruizen boven drie bergen van sinopel.

Archief | 1869 | | pagina 122