93 eene der vele heerlijkhedenaan het gezag van laatstge noemden magtigen kerkvorst in de zuidelijke Nederlanden onderworpen. Misschien was ook op de keuze van dat wa pen als filigrane niet zonder invloed het levendig handelsver keer, waarvan Bergen op Zoom als eene der wachten van den grooten Zeeuwschen tol in die tijden het middelpunt was. Toen nog werd het onder de bloeijendste koopsteden van Brabant geteldwaar eene beurs en een huis der Hanze was geves tigdterwijl de beide vrije jaarmarkten, de zoogenaamde. Koude markt en de Paasch marktdoor tal van vreemde kooplieden druk werden bezocht 1). PL XYn°. 3. Het merken van het'papier met het cij fer van het jaar, waarin het werd gemaakt, was kort na het einde der middeleeuwen eene gewoontedie niet alge meen en slechts van korten duur is geweest. De voorbeel den daarvanin de Zeeuwsche archieven voorhandenloo- pen niet meer dan over drie achtereenvolgende jarenterwijl zij voor zoo ver ons bekend is noch vóór noch na die pé riode evenmin ergens anders worden gevonden. Zij strekken tevens ten bewijze van hetgeen wij hiervoren reeds hebben opgemerkt 2), dat men namelijk gewoon was ieder jaar zijnen voorraad op te doen en zich daarmede behielp tot de vol gende jaarmarkt. Zoo vindt men op het papier in de ste delijke rekening van Middelburg over 1546 onder het wa pen ook het jaartal 1546 dat insgelijks den ouderdom van het papier te kennen geeft. Op papier, dat in 154S is beschreven komt ook hetzelfde wapen voor, maar nu ver toont het ook het cijfer 1548. De tolboeken van den Zeeuwschen tol, die aan het tolhuis te Yersi- keroord en hij gelegenheid van genoemde markten ten gerieve van den handel ook te Bergen op Zoom werd ontvangen, zijn van 1.470 tot 1497 op het gemeente-archief van Middelburg voorhanden. Telkens vindt men er onder afzonderlijke rubrieken de ontvangsten geboektaldaar geïnd gedurende de „Couwe Berge merct" en de „Paessche Berge merct." 2) Zie hiervoren bl. 25.

Archief | 1869 | | pagina 125