94 PI. XYn°. 4. Op een stuk van het jaar 1547 mede in het gemeente-archief van Middelburg bewaard zal men niet het vorige jaartal vinden, maar wederom dat van het jaar, waarin het vervaardigd, gekocht en gebruikt is. PI. XY, n°. 5. Yan dezelfde fabriek afkomstig, althans aangeduid door nagenoeg hetzelfde merk, is dit facsimilé, hetwelk het jaartal 1548 vertoonende, dan ook wederom op papier, dat te Middelburg in het jaar 1548 is beschreven, te zien is PL XY, n°. 6. Het wapenschild met de Fransche leliën en daartusschen eene hoofdletter, met eene kroon gedekt, was in het eerste- vierendeel der 16ae eeuw een zeer gebrui kelijk papiermerk, dat zich veelvuldig voordoet in Holland, Zeeland en Ylaanderen. Dit, hetwelk hiernevens is afgebeeld, is genomen uit verschillende rekeningen berustende in bet gemeente-archief van Sluis, te weten uit die van Onze Yrouwe kerk van de jaren 1503 en 1517, uit die van het St. Jorisgilde van 1505 tot 1530 en uit de rekening van den heiligen geest in genoemde kerk over het jaar 1526. Wat betreft de beteekenis van de groote letter in het schild en van de kleinere daaronder, zoo blijven wij bij ons ge voelen dat zij den naam van den fabriekant en die van zijne woonplaats aanduiden. Later zullen wij zien, dat het blazoen van het gilde der boekdrukkers te Rouaan ook de lelies bevattewaaruit wij aanleiding vinden om in de R de initiaal der oude hoofdstad van Normandië te zienter- Eenige jaren later schijnt het gebruik om het papier te stempelen of te zegelen in 6e Nederlanden te zijn ingevoerd. Gkueük in zijn Lelir- system einer allgemeinen Diylomaül: enz., deel 1, hl. 59, sprekende over het onzekere om oude charters aan de kleur van het perkament of van het papier te erkennenvoegt er ter loops bij„Weit sicherer ist es mit dem gestem- pelten Papier, sowohl in Ansehung des inuern Zeichens vom Papiermacher als des ausserlichen aufgedrucklen Stempels, welcher zuerst im jahr 1555 in Spanien und Holland und bald darauf auch in Deutschland und den Oester- reichischen Erblauden eingefiihret worden ist."

Archief | 1869 | | pagina 126