95 wijl de C de aanvangletter zal zijn van den naam van eenen der vele papiermakers, die destijds aldaar en in den omtrek waren gevestigd. Koning, die hetzelfde schild in de registers van de groote kerk te Haarlem van 1514 en 1522 heeft opgemerkt, als mede in een grafelijk register van 1520 viert ook hier wederom zijnen lust om gekroonde hoofden door de papier makers te doen verheerlijken, bot en verklaart de kleine C voor de initiaal van Oarolits en de groote 11 voor die van Hexhetgeen op zich zelf eene onjuistheid is, eveneens als de gevolgtrekking die hij daaruit afleidtdat het papier zoude vervaardigd zijn, toen Kauel Vnog koning van Spanje of wèl roomsch koning was Haar hij de keizerlijke waar digheid aanvaardde in het jaar 1519, zal, na al wat wij hiervoren reeds hebben gezegd omtrent het jaarlijksch opdoen van den voorraad papierhet wèl geen betoog behoeven dat men in 1530 te Sluis niet meer zal hebben geschreven op papier uit de dagen van koning Kakel. PI. XY, n°. 7. Wilde men het voetspoor van Koning volgendan zoude men telkens op nieuwe moeijelijkheden stuiten. Zoo hij nog de vorstelijke personen, op welke de papiermaker het oog zoude hebben gehad, uit de rij der Fransche koningen hadde genomendan zoude men hem eer der iets kunnen toegeven en bij voorbeeld bij de L in dit wapen dat in dezelfde période valt als het vorige met de It, aan Lodewijk XII kunnen denken, die op den troon van Frankrijk was gezeten van 1498 tot 1515. Maar ook onder zijnen opvolger Frans I werd papier met dit merk gemaakt, waarbij slechts de kleinere letter nu en dan ver schilde. Met eene B vindt men het in het papier der ste delijke rekeningen van Middelburg over de jaren 1514 en 1515 met eene P in het register van schepenen te Sluis van 1524 tot 1526. Wij voor ons achten het veel een- Koning j Bijdragen tot de geschiedenis der hoekdruJcfamstbl. 21.

Archief | 1869 | | pagina 127