97 tot het teekenen van zijn papier een der aanzienlijkste fa briekanten in Frankrijkzekgre Nivelle die blijkens de monsters daarvan op het gemeente-archief van Middelbnrg voorhanden in 1530 en 1533 zich alleen bij dat merk heeft bepaald doch in 1539 is begonnen zijnen naam vol uit in het papier te plaatsen. PI. XV, n°. 12. In laatstgenoemd jaar schijnt hij ech ter dat merk als filigrane reeds te hebben laten varen en in de plaats daarvan eene enkele lelie te hebben aangeno men zoo als blijkt uit de Middelburgsche stadsrekening van 1539. PI. XV, n°. 13. Tien jaren later was die lelie grooter en meer versierd. Op de wijze hiernevens afgebeeld vonden wij haar in zekeren brief, door gedeputeerden van Middel burg den 4 December 1549 uit Brussel geschreven. Zij hadden waarschijnlijk het noodige papier uit Middelburg medegenomen, alwaar men later, in 1587, nog papier met dit merk terugvindt. PI. XV, n°. 14. Als afdoend bewijs voor onze stelling, dat de papiermaker veelal gewoon was zijn eigen naam in zijn fabriekaat op te nemen beroepen wij ons op dit merk uit het laatst der 16'10 eeuw, dat in het onderschrift Jean Nivelle de oplossing geeft van de kapitale Ndie daarbo ven op het schild is te lezen. PI. XV, n°. 15. De haan, waarbij men nu niet meer aan den oudtijds in Holland bekenden haan van Petrus heeft te denken, maar die thans veeleer zinspeelt op zijnen fleren Gallischen natuurgenoot, prijkte al in het jaar 1551 met de letters P D onder het wapen op eenen brief van dat jaar. Korten tijd daarna, in het protocol der vierschaar te Yeere van 1556 tot 1560 doet echter een der leden uit Zie hiervoren bladz. 22. Archief VII. 7

Archief | 1869 | | pagina 129