98 het geslacht van Nivelle zich als dengene kennen, van wien het haantjespapier afkomstig is 1). PI. XV, n°. 16. Symeon Nivelle had wederom een an der merk, dat wij in het gemeente-archief van Middelburg op het jaar 1561 hebben aangetroffen. In 1580 was het eenigzins gewijzigd en vertoonde het wèl het boek tusschen de leliesdoch dit lag opengeslagen zonder dat het door eene hand werd vastgehouden. Op die wijze herinnert het ons aan het blazoen van de communauté des imprimeurs et libraires te Eouaan s). Dat leden van dat geslacht ook tot het gilde der boekdrukkers hebben behoord, blijkt uit het feit dat bij de vervolging, waaraan verscheidene druk kers te Parijs in het jaar 1592 hebben bloot gestaan wegens een pamphlet, dat tegen den hertog van Mayenne was gerigt, onder anderen ook bij Nivelle als eenen der voornaamste drukkers, huiszoeking is gedaan 3). PI. XV, n°. 17. Omtrent dit merk kunnen wij geene bijzonderheden mededeelen en moeten wij ons dus alleen be palen tot de opgave, dat het te Sluis in de rekening van Onze Vrouwe kerk van het jaar 1544 wordt gevonden en later in de stadsrekening van Middelburg van het jaar 1546. PI. XV, n°. 18. Ook P. Martin, die een niet zeer duidelijk geteekend dier in zijn wapen voert en wiens pa pier voor de stadsrekening van Middelburg van het jaar 1547 werd gebruikt, is een ons overigens onbekend persoon, Veertig jaren later ontmoeten wij eenen Gillis Martin als In 1581 had Nivellk ook een hond als papiermerk. Zie hiervoren hl. 67. Dat eene en dezelfde fabriek dus meerdere nierken had, moet ons niet verwonderen als men in aanmerking neemtdat men destijds de kunst om de gevormde vellen te doen lossen nog niet zoo goed als tegenwoordig zal hebben verstaan. Welligt zal men daarom zich vroeger van verschillende vor men tegelijk bediend hebben, waarbij men dan ook de filigranes somtijds af wisselde. 2) Paul Lacroix, üistoire de Vimjprimerie etc., bl. 29. Lacroix o, 1., 147.

Archief | 1869 | | pagina 130