100 geheeten, hield zich mede met de papierindustrie bezig en schijnt volgens het merk in zijn fabriekaat van het jaar 1586, op het gemeente-archief te Middelburg voorhanden, een klirn- menden leeuw in zijn wapen te hebben gevoerd. PI. XVI, n°. 5. Van eenvoudiger maaksel was het merk van den fabriekant Pikette, die insgelijks in het midden der 16de eeuw heeft geleefd. Soms vertoont het de kleine P. in een uit gebogen lijnen zamengesteld figuur geplaatst met zijnen naam er onder, zoo als in de rekeningen van Onze Vrouwe kerk te Sluis over 1547 en 1550 en in die van dqn heiligen geest aldaar over de jaren 1549 en 1550. PI. XVI, n°. 6. Later bepaalde hij zich enkel tot zijnen naam, zoo als die in sierlijken vorm in de stadsrekening van Middelburg over het jaar 156S wordt aangetroffen. PI. XVI, n°. 7. Vindt men het woord Maria met een klein kruis daar boven als filigrane in het papier, dan kan natuurlijk daarbij niet aan den maker van het papier wor den gedacht, maar moet dit veeleer worden opgevat als eene vrome hulde door hem aan de maagd Maria als zijne be schermheilige, gebragt. Slechts eenmaal is het ons voorge komenop een stuk van het jaar 1560 te Middelburg in het stedelijk archief bewaard. Weldra echter werd de naam Maria in dien van Jezus veranderd, waarmede in de 18de eeuw een in Prankrijk zeer gezocht papiersoort werd aange duid, dat destijds bij de reglementen bekend als „le grand Jésus" en „le petit nom de Jésus" ook in den nieuwe- ren tijd, vooral voor drukwerken, zijne oude vermaardheid heeft behouden. PI. XVT, n°. 8 en 9. Van Savois zijn ons geene bij zonderheden bekend. De R tusschen de lelies wijst ons we derom op Rouaan als de plaatswaar hij vermoedelijk zijne industrie heeft uitgeoefend. Niet altijd echter heeft hij zich van hetzelfde merk bediend. Alleen in papier van het jaar 1574 vertoont zich de R, die in het jaar 1580 door een soort van kleine S onder een band op het schild is ver-

Archief | 1869 | | pagina 132