102 den. Dood of verbanning waren dikwijls het lot van den uitgever, die welligt zelf niet altijd de strekking begreep van de geschriften, die onder zijnen naam in het licht werden gegeven. In 1526 werd onder anderen Esïienne Dolet van Lyon te Parijs levend verbrand wegens de uitgave van ket- tersche boeken; in 1560 werd Martin l'Hommel, de druk ker en uitgever van een pamphlet tegen den kardinaal van Lotharingengehangen. Weinig gelukkiger was de levensloop van Gillis de Caroys, die te Parijs insgelijks als drukker' en uitgever was geves tigd. In 1586 werd hij met zijnen corrector, den hiervoreu reeds genoemden Gillis Martin gevangen genomen ter zake van een bij hem uitgegeven geschrift van maistre Erancois le Breton advocaat bij het parlementdoor hetwelk de koninklijke majesteit en de hoogste magten in den staat wer den gezegd beleedigd te zijn. De klagt vond ingang en werd gegrond bevondenle Breton werd tot de galg verwezen en Caroys met Martin veroordeeld om achter eenen wagen te worden gegeesseld en voorts voor den tijd van negen ja ren te zijn gebannen. Kort te voren had dezelfde Caroys een ander werk uitgegeven, ook bij ons te lande niet on bekend getiteldLes horribles torments de Balthazar Gérard Bourguignonvrai martyr, souffertz en I'execution de sa glorieuse et memorable mort pour avoir tué Guillaume de Nassau, prince d'Orangeennemy de son roy et de l'église ca- tholique." Dit geschrift had echter aan het parlement geen aanstoot gegeven. In 1610 vinden wij Gillis de Caroys met zijnen zoon wederom te Parijs en wordt hij op nieuw vervolgd 1). PI. XVI, n°. 12. Kalmer zal het leven zijn geweest van Edmond Denise den eerzamen papiermakerwiens fabrie- kaat wij reeds vroeger hebben ontmoet 3) en die behalve de Lacroix o. 1., bl. 145 en volgg. 2) Zie hiervoren bl. 65.

Archief | 1869 | | pagina 136